Perikatan Nasional

Perikatan Nasional
ڤريكتن ناسيونل
Logo Perikatan Nasional.svg
SingkatanPN
PengerusiTan Sri Dato' (Dr.) Haji Mahiaddin Haji Md Yasin
Setiausaha agungDato' Seri Hamzah Zainudin
Timbalan Pengerusi
  • Tuan Guru Tan Sri Dato' Seri Haji Abdul Hadi Awang
  • Senator Datuk Dr. Dominic Lau Hoe Chai
  • Dato' Seri Ahmad Faizal Azumu
PengasasTan Sri Dato' (Dr.) Haji Mahiaddin Haji Md Yasin
Diasaskan23 Februari 2020 (2020-02-23)[1]
Didaftarkan7 Ogos 2020 (2020-08-07)[2]
Disahkan14 September 2020 (2020-09-14)[3]
(Disahkan oleh Pendaftaran Pertubuhan (ROS) sebagai 'parti politik')
Pecahan
Didahului olehPersatuan Perikatan Parti Malaysia[4]
Ibu pejabatB4-3-1 Urbane Tower
1 Jalan Dutamas 1
Solaris Dutamas
50480 Kuala Lumpur
Akhbar
  • Agenda Daily
  • MalaysiaNow
Keanggotaan4,582,360 (November 2022)
Ideologi
Kedudukan politikTengah kanan ke sayap kanan
Penggabungan kebangsaanPerikatan Rakyat Bersatu Sarawak (PERKASA) (sejak 2023)
Warna     Biru Gelap dan Putih
Slogan
  • "Mengeratkan perpaduan"
    (14 September 2020 - 2 Oktober 2020)
  • "Satukan rakyat bersama Perikatan Nasional"
    (sejak 7 Oktober 2020)
  • "Prihatin, Bersih dan Stabil" (sejak 30 Oktober 2022)
Lagu partiKami Perikatan Nasional[5]
Dewan Negara
12 / 70
Dewan Rakyat
74 / 222
Dewan Undangan Negeri
154 / 607
Menteri Besar dan Ketua Menteri
4 / 13
Simbol pilihan raya
Logo Perikatan Nasional Election Symbol.svg
Bendera parti
Logo Perikatan Nasional.svg
Laman sesawang
www.perikatan-nasional.org.my
Coat of arms of Malaysia.svg
Rencana ini sebahagian daripada siri:
Politik dan pemerintahan
Malaysia
Persatuan Negara-negara Asia Tenggara Negara Anggota ASEAN
Arms of the Yang di-Pertuan Agong of Malaysia.svg
  • Sultan Abdullah Ri’ayatuddin
    Al-Mustafa Billah Shah



  • Politik di negeri-negeri
  • Johor
  • Kedah
  • Kelantan
  • Melaka
  • Negeri Sembilan
  • Pahang
  • Perak
  • Perlis
  • Pulau Pinang
  • Sabah
  • Sarawak
  • Selangor
  • Terengganu
  • Wilayah Persekutuan
Ikon portal Portal Malaysia

Ikon portal Portal Politik

  • l
  • b
  • s
Sebahagian daripada siri tentang
Sejarah Malaysia
Kemerdekaan Malaya dan proklamasi penggabungan Borneo Utara dan Sarawak bagi membentuk Malaysia.
Prasejarah Malaysia
Prasejarah Malaysia 100–kurun-6
Kerajaan awal
Chih Tu kurun-2–7
Gangga Negara kurun-2–11
Langkasuka kurun-2–14
Pan Pan kurun-3–5
Kedah Tua kurun-5–11
Pahang Tua kurun-5–15
Melayu Jambi kurun-6
Kota Gelanggi kurun-7–9
Srivijaya 650-1377
Majapahit 1293-1500
Kemunculan Kesultanan Islam
Kesultanan Kedah 1136–sekarang
Sultan Kelantan 1267-sekarang
Kesultanan Brunei 1363–sekarang
Kesultanan Melaka 1402–1511
Kesultanan Sulu 1450–1899
Sultan Pahang 1470-sekarang
Kesultanan Perak 1528–sekarang
Sultan Terengganu 1725-sekarang
Sultan Selangor 1743-sekarang
Negeri Sembilan 1773-sekarang
Raja Perlis 1843-sekarang
Peralihan Malaysia
Parti Politik dan Pertubuhan
UMNO1946-sekarang
MIC1946-sekarang
MCA1949-sekarang
Parti Islam Se-Malaysia1951-sekarang
Parti Perikatan1952-1973
Parti Tindakan Demokratik1965-sekarang
Barisan Nasional1973-sekarang
Parti Bersatu Sabah1985-sekarang
Pertubuhan BERSIH2006-sekarang
Pakatan Rakyat2008-2015
Pertubuhan Hindraf2009-sekarang
Pakatan Harapan2015-sekarang
Parti Pribumi Bersatu Malaysia2016-sekarang
Muafakat Nasional2019-sekarang
Gabungan Parti Sarawak2019-sekarang
Parti Perikatan Nasional2020-sekarang
Parti Pejuang Tanah Air2020-sekarang
Ikatan Demokratik Malaysia2020-sekarang
Peristiwa
Hartal Tanah Melayu 19471947
Gerakan Anti-Penyerahan Sarawak1946-1950
Peristiwa Bukit Kepong1950
Pemberontakan Komunis di Sarawak1962-1990
Rusuhan kaum 19641964
Krisis Perlembagaan Sarawak1966
Rusuhan Pulau Pinang1967
Peristiwa 13 Mei1969
Pertikaian Pulau Ligitan dan Sipadan 1969-2002
Kebangkitan mahasiswa Malaysia 1971-19751971-1975
Krisis tebusan Bangunan AIA 19751975
Peletupan Tugu Negara1975
Kebakaran Kompleks Campbell1976
Tragedi Double Six1976
Tragedi Penerbangan MH6531977
Darurat Kelantan1977-1978
Dawn Raid1981
Serangan hendap Lahad Datu 19851985
Peristiwa Memali1985
Rusuhan Senyap Sabah1986
Operasi Lalang1987
Urusan Mahkamah Ming 19871987
Tragedi Terminal Feri Sultan Abdul Halim1988
Kebakaran Madrasah Taufiqiah Al-Khairiah1989
Tragedi letupan kilang mercun Bright Sparklers1991
Pindaan Perlembagaan Malaysia 19931993
Tragedi Highland Towers1993
Ribut Tropika Greg1996
Krisis Kewangan Asia1997-1998
Sukan Komanwel 19981998
Gerakan Reformasi Malaysia1998-sekarang
Wabak virus Nipah di Malaysia1998-1999
Al-Ma'unah2000
Peristiwa Kampung Medan2001
Tsunami Malaysia 20042004
Pembunuhan Altantuya Shaariibuu2006
Perhimpunan Bersih 20072007
Perhimpunan Hindraf 20072007
Gelombang Politik 20082008
Himpunan Anti-ISA2009
Pandemik H1N1 di Malaysia2009-2010
Perhimpunan Bersih 20112011
Perhimpunan Bersih 20122012
Himpunan Kebangkitan Rakyat 20132013
Pencerobohan Lahad Datu2013
Himpunan Black Out 20132013
Langkah Kajang2014
Tragedi Penerbangan MH3702014
Tragedi Penerbangan MH172014
Banjir 2014-152014-2015
Skandal 1Malaysia Development Berhad2015-sekarang
Perhimpunan Bersih 20152015
Gempa bumi Sabah 20152015
Deklarasi Rakyat2016
Serangan bom tangan Movida Bar2016
Perhimpunan Bersih 20162016
Pembunuhan Kim Jong-nam2017
Kebakaran Pusat Tahfiz Darul Quran Ittifaqiyah2017
PRU-14 - Peralihan kerajaan2018
Protes terhadap ICERD di Malaysia2018
Rusuhan Kuil Sri Maha Mariamman2018
Perhimpunan Anti-ICERD2018
Pandemik COVID-19 di Malaysia2020-sekarang
Perintah Kawalan Pergerakan Malaysia2020-2021
Program Imunisasi COVID-19 Kebangsaan2021-sekarang
Kemalangan LRT Kelana Jaya 20212021
Hartal Doktor Kontrak2021
Banjir 2021-222021-2022
Mengikut topik
Ikon portal Portal Malaysia
  • l
  • b
  • s

Perikatan Nasional (singkatan: PN) ialah gabungan parti politik rasmi di Malaysia yang terdiri daripada 3 parti komponen. Gabungan ini ditubuhkan rentetan daripada kemelut politik Malaysia dan bagi menghadapi pilihan raya negeri Sabah yang berlaku pada tahun 2020. Parti ini didaftarkan pada 7 Ogos 2020 selepas lima bulan mentadbir Kerajaan Persekutuan Malaysia dari tarikh penubuhan Kabinet Muhyiddin Yassin pada 10 Mac 2020. Parti Perikatan Nasional telah didaftarkan di bawah Pendaftaran Pertubuhan (ROS) dan penggunaan logo serta bendera parti tersebut telah diluluskan oleh Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) Malaysia. Penubuhan parti ini dipengaruhi oleh Kabinet Muhyiddin Yassin yang ditubuhkan pada 10 Mac 2020. Gabungan ini didahului oleh Persatuan Perikatan Parti Malaysia (PPPM).[6]

Maklumat lanjut

Perikatan Nasional merupakan Kerajaan Pemerintah Malaysia dari bulan Mac 2020 sehingga bulan Ogos 2021 selepas peletakkan jawatan jemaah-jemaah menteri di dalam Kabinet Kerajaan Perikatan Nasional rentetan daripada peletakan jawatan Perdana Menteri Malaysia Ke-8, Tan Sri Muhyiddin Yassin. Selepas perbincangan antara parti komponen Perikatan Nasional diadakan, kelangsungan pentadbiran Perikatan Nasional sebagai parti pemerintah Malaysia diteruskan dengan pelantikan Datuk Seri Ismail Sabri (dari UMNO) sebagai Perdana Menteri Malaysia Ke-9 setelah diperkenankan oleh DYMM Seri Paduka Baginda Yang Dipertuan Agong kerana kerusi Parlimen PN lebih besar berbanding kerusi Perlimen BN dan UMNO. Walaubagaimanapun, Setiausaha Agung UMNO, Ahmad Maslan menjelaskan bahawa Kepemimpinan UMNO tidak mengiktiraf kerajaan Ismail Sabri sebagai "Kerajaan Perikatan Nasional" melainkan "Kerajaan Malaysia".[7]

Pada awalnya, parti yang menjadi parti penaja kepada penubuhan Parti Perikatan Nasional adalah terdiri daripada Parti Pribumi Bersatu Malaysia (BERSATU), Parti Islam Se-Malaysia (PAS) dan Parti Solidariti Tanah Airku (STAR). Parti Progresif Sabah (SAPP) telah menjadi parti komponen dalam Parti Perikatan Nasional ketika bertanding dalam pilihan raya negeri Sabah 2020 lalu.

Parti Gerakan Rakyat Malaysia telah diterima sebagai parti komponen kelima yang sah pada 11 Februari 2021 setelah menghantar surat permohonan untuk menyertai Parti Perikatan Nasional yang dibuat pada tahun 2020 lalu.[8] Parti GERAKAN juga secara rasmi menjadi parti komponen ketiga dari Semenanjung Malaysia di dalam gabungan Perikatan Nasional selepas Parti Islam Se-Malaysia, dan Parti Pribumi Bersatu Malaysia.

Sejarah penubuhan

Parti Perikatan Nasional telah didaftarkan pada 7 Ogos 2020. Ia didaftarkan di bawah Kategori Politik, selaras peruntukan Akta Pertubuhan 1966 (Akta 335)[9]. Ia terdiri daripada empat buah parti komponen iaitu Parti Pribumi Bersatu Malaysia (BERSATU), Parti Islam Se-Malaysia (PAS) dan dua parti politik tempatan di Sabah iaitu Parti Solidariti Tanah Airku (STAR Sabah) dan Parti Progresif Sabah (SAPP).[10]

Pada peringkat awal, Kongres India Malaysia (MIC) juga terlibat dalam pembentukan parti ini[11]. Namun pada 27 Ogos 2020, MIC mengambil keputusan untuk menarik diri sebagai menuruti keputusan Dewan Tertinggi Barisan Nasional (BN) yang disertai MIC.[12]

UMNO tidak menyertai Parti Perikatan Nasional kerana telah menjadi parti komponen dalam Barisan Nasional bersama Persatuan Cina Malaysia (MCA), Kongres India Malaysia (MIC) dan Parti Bersatu Rakyat Sabah (PBRS).

Gabungan Parti Sarawak dan Parti Bersatu Sabah juga hanya berminat untuk menjadi parti yang menyokong pembentukan sebuah kerajaan campuran di peringkat Persekutuan Malaysia. Persetujuan oleh Barisan Nasional, Gabungan Parti Sarawak dan Parti Bersatu Sabah yang bersama-sama menyokong Parti Perikatan Nasional telah membentuk kerajaan campuran pertama di peringkat Persekutuan Malaysia.

Parti Gerakan Rakyat Malaysia telah diterima sebagai parti komponen kelima terbaharu dalam Parti Perikatan Nasional setelah mendapat sokongan penuh Majlis Tertinggi Parti Perikatan Nasional. Pengerusi Parti Perikatan Nasional, Tan Sri Muhyiddin Yassin telah menyerahkan surat pernyataan penerimaan parti tersebut di Perdana Putra kepada Presidennya, Dominic Lau Hoe Chai pada 11 Februari 2021, sehari sebelum perayaan Tahun Baru Cina.[13]

Parti Liberal Demokratik telah menyatakan hasrat untuk membuat permohonan untuk menjadi salah satu daripada parti komponen dalam Perikatan Nasional pada 28 Mac 2021 lalu.[14] Bagaimanapun, Pengerusi Perikatan Nasional Sabah, Hajiji Noor berkata akan menimbangkan dengan sewajarnya permohonan tersebut.[15]

Perikatan Nasional terus menjadi parti utama dalam pembentukan kerajaan baharu Malaysia yang dipimpin oleh Perdana Menteri Malaysia, Ismail Sabri Yaakob dari Barisan Nasional. Beliau merupakan pemimpin pertama yang bukan dari kalangan Pengerusi Barisan Nasional dan Presiden UMNO yang dilantik sebagai Perdana Menteri Malaysia ketika menjawat jawatan sebagai Naib Presiden UMNO.

Nama beliau telah dicalonkan oleh Perdana Menteri Malaysia ke-8 dan Pengerusi Perikatan Nasional, Tan Sri Muhyiddin Yassin bagi menggantikan tempat beliau yang telah kehilangan sokongan majoriti Ahli Dewan Rakyat Malaysia. Ismail Sabri juga merupakan Timbalan Perdana Menteri Malaysia ke-13 ketika Tan Sri Muhyiddin Yassin menjadi Perdana Menteri Malaysia ke-8 dari tahun 2020 hingga tahun 2021.[16]

Pada 5 Disember 2022, STAR telah mengumumkan keluarnya parti tersebut daripada gabungan PN.[17]

Parti komponen

Parti Perikatan Nasional terdiri daripada 3 buah parti komponen[10][17] iaitu

Bekas parti komponen

Logo Nama Kedudukan politik Pemimpin Kerusi ditandingi Keputusan 2022 Kerusi semasa
Undi (%) Kerusi Komposisi
Parti Komponen
Bendera BERSATU.svg
BERSATU Parti Pribumi Bersatu Malaysia Tengah dan tengah kanan Muhyiddin Yassin 87 13.55%
31 / 222
31 / 74
PAS logo.svg
PAS Parti Islam Se-Malaysia Sayap kanan Abdul Hadi Awang 61 14.56%
43 / 222
43 / 74
Parti Gerakan Rakyat Malaysia Flag.svg
GERAKAN Parti Gerakan Rakyat Malaysia Tengah dan tengah kanan Dominic Lau Hoe Chai 23 1.97%
0 / 222
0 / 74

Kerjasama politik

Logo rasmi Kerajaan Campuran, Kerajaan Perikatan Nasional sebelum didaftarkan sebagai parti politik rasmi pada 7 Ogos 2020
Logo rasmi Parti Perikatan Nasional selepas didaftarkan sebagai parti politik rasmi pada 7 Ogos 2020.

[18]

Parti Perikatan Nasional menjadi salah satu parti yang membentuk dan mengetuai sebuah kerajaan campuran, iaitu Kerajaan Perikatan Nasional di peringkat Persekutuan Malaysia bersama-sama Barisan Nasional, Gabungan Parti Sarawak, Parti Bersatu Sabah dan Ahli Parlimen Bebas. Ia juga merupakan parti yang membentuk dan mengetuai sebuah kerajaan campuran, iaitu Kerajaan Perikatan Nasional melalui Gabungan Rakyat Sabah di negeri Sabah. Ia juga mendokong Muafakat Nasional yang disertai oleh kedua-dua parti utamanya, PAS dan BERSATU.

Kerajaan campuran negeri juga terdapat di Kedah, Kelantan dan Terengganu, diketuai oleh Parti Perikatan Nasional, manakala kerajaan campuran di Perlis, Perak, Melaka, Johor, Pahang pula diketuai oleh Barisan Nasional.

Keputusan Pilihan Raya Negeri (PRN)

Pilihan raya negeri Dewan Undangan Negeri
Perlis Kedah Kelantan Terengganu Pulau Pinang Perak Pahang Selangor Negeri Sembilan Melaka Johor Sabah Sarawak Jumlah menang / Jumlah ditandingi
2/3 majoriti
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2 / 3
2020
17 / 73
17 / 29
2021
0 / 82
0 / 1
2021
2 / 28
2 / 28
2022
3 / 56
3 / 56
2022
14 / 15
14 / 15
2022
26 / 59
26 / 59
2022
17 / 42
17 / 42

Keputusan Pilihan Raya Umum (PRU)

Pilihan raya Jumlah kerusi menang Kerusi ditandingi Peratusan kerusi Jumlah pengundi Peratusan pengundi Keputusan Pilihan raya Ketua Pilihan raya
PRU - 14
(di bawah gabungan PH)
13 / 222
kemudian
52 / 222
kemudian
55 / 222
10.59%
kemudian
27.36%
kemudian
45.20%
2,794,827 33.96% 55 kerusi; Kerajaan Muhyiddin Yassin
PRU-15
74 / 222
171 33.33% 4,700,819 30.35% 19 kerusi; Pembangkang Muhyiddin Yassin

Struktur kepimpinan

Majlis Tertinggi

Jawatan Nama Parti
Pengerusi YB Tan Sri Muhyiddin Mohd Yassin BERSATU
Timbalan Pengerusi YB Dato' Seri Ahmad Faizal Azumu BERSATU
YB Tuan Guru Tan Sri Abdul Hadi Awang PAS
YB Senator Datuk Dr. Dominic Lau Hoe Chai GERAKAN
Setiausaha Agung YB Dato' Seri Hamzah Zainudin BERSATU
Bendahari Agung YAB Dato' Seri Dr Ahmad Samsuri Mokhtar PAS
Ketua Penerangan YB Dato' Seri Mohamed Azmin Ali BERSATU
Pengarah Pilihan Raya YB Dato' Seri Mohamed Azmin Ali BERSATU
Ketua Wanita YB Datuk Seri Rina Mohd Harun BERSATU
Timbalan Ketua Wanita YB Senator Nuridah Mohd Salleh PAS
Naib Ketua Wanita YBrs Puan Janice Wong Oi Foon GERAKAN
Ketua Pemuda YB Ahmad Fadhli Shaari PAS
Timbalan Ketua Pemuda YB Senator Wan Ahmad Fayhsal Wan Ahmad Kamal BERSATU
Naib Ketua Pemuda YBrs Encik Wong Chia Zhen (memangku) GERAKAN
Ahli Majlis Tertinggi
YB Datuk Seri Dr Ronald Kiandee BERSATU
Oh Tong Keong GERAKAN
Setiausaha Eksekutif YBrs Tuan Haji Saiful Adli Mohd Arshad BERSATU

Pengerusi Badan Perhubungan Negeri

Berikut merupakan senarai Pengerusi Badan Perhubungan Negeri Parti Perikatan Nasional[19]:

Negeri Nama Parti Catatan
Johor YB Dato' Dr. Sahruddin Jamal BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Johor
Kelantan YAB Dato' Bentara Kanan, Dato' Haji Ahmad Yakob PAS Pesuruhjaya PAS Negeri Kelantan
Terengganu YAB Dato' Seri Dr. Ahmad Samsuri Mokhtar PAS Timbalan Pesuruhjaya I PAS Negeri Terengganu
Kedah YAB Dato' Seri Muhammad Sanusi Md Nor PAS Timbalan Pesuruhjaya PAS Negeri Kedah
Sabah YB Datuk Seri Dr. Ronald Kiandee BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Sabah
Selangor YB Dato' Seri Mohamed Azmin Ali BERSATU Ahli Majlis Pimpinan Tertinggi BERSATU
Perak YB Dato' Seri Ahmad Faizal Azumu BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Perak
Pahang YB Dato' Sri Saifuddin Abdullah BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Pahang
Negeri Sembilan YB Dato' Eddin Syazlee Shith BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Negeri Sembilan
Pulau Pinang YB Senator Datuk Dr. Dominic Lau Hoe Chai GERAKAN Presiden Parti Gerakan Rakyat Malaysia
Melaka YB Dr. Mohd Yadzil Yaakub BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Melaka
Sarawak YB Senator Jaziri Alkaf Abdillah Suffian BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Sarawak
Wilayah Persekutuan YBhg Kapten Datuk Muhammad Suhaimi Yahya (Bersara) BERSATU Ketua Badan Pimpinan Negeri BERSATU Wilayah Persekutuan
Perlis YAB Ustaz Mohd Shukri Ramli PAS Pesuruhjaya PAS Negeri Perlis

Wakil rakyat

Dewan Negara

Wakil rakyat daripada Perikatan Nasional adalah daripada BERSATU, PAS dan GERAKAN.

    Maklumat selanjutnya: Ahli Dewan Negara, Parlimen Malaysia ke-15
Keanggotaan semasa Parti Perikatan Nasional dalam Dewan Negara Malaysia
No. Lantikan Nama Parti Penggal Penggal mula Penggal tamat Jawatan
Lantikan Yang di-Pertuan Agong
1 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Muhammad Zahid Md Arip, YB Senator[20] BERSATU Pertama 16 Jun 2020 (2020-06-16) 15 Jun 2023 (2023-06-15) Wakil Kuala Lumpur
2 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Balasubramaniam Nachiappan, YB Senator[20] PAS Pertama 16 Jun 2020 (2020-06-16) 15 Jun 2023 (2023-06-15) Wakil Wilayah
3 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Rais Yatim, YB Senator Tan Sri Dr[20] BERSATU Pertama 16 Jun 2020 (2020-06-16) 15 Jun 2023 (2023-06-15) Yang di-Pertua
4 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Jaziri Alkaf Abdillah Suffian, YB Senator[21] BERSATU Pertama 21 Disember 2020 20 Disember 2023 Wakil Wilayah
5 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong John Ambrose, YB Senator Datuk[22] BERSATU Pertama 16 Januari 2018 15 Januari 2021 Wakil Wilayah
Kedua 16 Januari 2021 15 Januari 2024
6 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Teo Eng Tee @ Teo Kok Chee, YB Senator Datuk[23] GERAKAN Pertama 16 Januari 2018 15 Januari 2021 Wakil Wilayah
Kedua 19 April 2021 18 April 2024
7 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Md Nasir Hashim, YB Senator Ir.[24] BERSATU Pertama 27 Ogos 2018 26 Ogos 2021 Wakil Wilayah

Ahli Jawatankuasa Khas Mengenai Rasuah

Kedua 27 Ogos 2021 26 Ogos 2024
8 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Razali Idris, YB Senator Datuk[24] BERSATU Pertama 27 Ogos 2018 26 Ogos 2021 Wakil Wilayah

Pengerusi KETENGAH

Kedua 27 Ogos 2021 27 Ogos 2024
9 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Dominic Lau Hoe Chai, YB Senator Datuk Dr. GERAKAN Pertama 23 November 2021 22 November 2024 Wakil Wilayah
Dipilih oleh Dewan Undangan Negeri
1  Kelantan Mohd Apandi bin Mohamad, YB Senator Sr[25] PAS Pertama 8 Julai 2020 7 Julai 2023
2  Terengganu Husain bin Awang, YB Senator Dato'[26] PAS Pertama 17 Julai 2018 16 Julai 2021
Kedua 17 Julai 2021 (2021-07-17) 16 Julai 2024 (2024-07-16)
3  Kelantan Wan Martina Wan Yusoff, YB Senator Dr PAS Pertama 24 Ogos 2021 23 Ogos 2024
Bekas Ahli Dewan Negara Malaysia dari Parti Perikatan Nasional
No. Lantikan Nama Parti Penggal Penggal mula Penggal tamat Jawatan terakhir
Lantikan Yang di-Pertuan Agong
1  Sabah Abdul Ghani Mohamed Yassin, Senator Datuk BERSATU Pertama 15 Ogos 2017 14 Ogos 2020 Tamat tempoh jawatan
1 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Guan Dee Koh Hoi, YB Senator Datuk STAR Pertama 16 April 2021 (2021-04-16) 26 Oktober 2021 (2021-10-26) Meninggal dunia
3 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Isa Ab Hamid, YB Senator Dato'[Nota 1][27] BERSATU Pertama 18 April 2016 17 April 2019 Wakil Masyarakat Orang Asal

Tamat tempoh jawatan

Kedua 22 April 2019 (2019-04-22) 21 April 2022 (2022-04-21)
4 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Wan Ahmad Fayhsal Wan Ahmad Kamal, YB Senator[28] BERSATU Pertama 10 Mac 2020 (2020-03-10) 05 November 2022 Bekas Timbalan Menteri Belia dan Sukan

Timbalan Menteri Perpaduan Negara

5 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Idris Ahmad, YB Senator Ustaz Datuk Haji[20] PAS Pertama 16 Jun 2020 (2020-06-16) 05 November 2022 Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Agama)

Wakil Wilayah Meletakkan jawatan

6 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Mohd Radzi Sheikh Ahmad, YB Senator Tan Sri[20] BERSATU Pertama 16 Jun 2020 (2020-06-16) 05 November 2022 Wakil Wilayah

Meletakkan jawatan

7 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Aknan a/l Ehtook, YB Senator[29] BERSATU Kedua 15 Disember 2016 14 Disember 2019 Wakil Masyarakat Orang Siam

Meletakkan jawatan

01 Disember 2020 05 November 2022
8 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Khairil Nizam Khirudin, YB Senator Ir. Ts. Haji PAS Pertama 28 Disember 2020 05 November 2022 Wakil Wilayah

Meletakkan jawatan

9 Flag of the Supreme Head of Malaysia.svg Yang di-Pertuan Agong Mohd Radzi Md Jidin, YB Senator Datuk Dr.[26] BERSATU Pertama 17 Julai 2018 (2018-07-17) 16 Julai 2021 (2021-07-16) Menteri Kanan

Menteri Pendidikan

Meletakkan jawatan

Kedua 17 Julai 2021 (2021-07-17) 05 November 2022
Lantikan oleh Dewan Undangan Negeri
1  Kedah Mohd Suhaimi Abdullah, YB Senator Dato' BERSATU Pertama 30 Mei 2014 (2014-05-30) 29 Mei 2017 (2017-05-29) Tamat tempoh jawatan
Kedua 17 Ogos 2017 16 Ogos 2020
2  Kelantan Asmak binti Husin, YB Senator Puan[26] PAS Pertama 1 Julai 2018 (2018-07-01) 30 Jun 2021 (2021-06-30) Tamat tempoh jawatan
3  Kedah Ahmad bin Yahya, YB Senator Dato' Haji[25] PAS Pertama 25 Ogos 2020 05 November 2022 Meletakkan jawatan
4  Sabah Bobbey Ah Fang Suan, YB Senator Datuk[30] BERSATU Pertama 5 Januari 2021 (2021-01-05) 24 November 2022 Bertukar ke Gabungan Rakyat Sabah
5  Terengganu Nuridah binti Mohd Salleh, YB Senator Hajah[31] PAS Pertama 29 November 2018 (2018-11-29) 28 November 2021 (2021-11-28) Tamat tempoh jawatan
Kedua 29 November 2021 05 November 2022 Meletakkan jawatan
6  Perak Darul Ridzuan Iskandar Dzulkarnain Abdul Khalid, YB Senator Dato' BERSATU Pertama 20 Disember 2021 (2021-12-20) 05 November 2022 Meletakkan jawatan

Dewan Rakyat

Wakil rakyat daripada Perikatan Nasional adalah daripada BERSATU dan PAS sahaja. GERAKAN tidak mempunyai wakil di Dewan Rakyat.

Pilihan raya umum Malaysia ke-15

    Maklumat selanjutnya: Ahli Dewan Rakyat, Parlimen Malaysia ke-15
Negeri No. Parlimen Ahli Parti Jawatan
 Perlis P001 Padang Besar Rushdan Rusmi PAS
P002 Kangar Zakri Hassan BERSATU
P003 Arau Shahidan Kassim PAS
 Kedah P004 Langkawi Mohd Suhaimi Abdullah BERSATU
P005 Jerlun Abdul Ghani Ahmad PAS
P006 Kubang Pasu Ku Abdul Rahman Ku Ismail BERSATU
P007 Padang Terap Nurul Amin Hamid PAS
P008 Pokok Sena Ahmad Saad Yahaya PAS
P009 Alor Setar Afnan Hamimi Taib Azamudden PAS
P010 Kuala Kedah Ahmad Fakhruddin Fakhrurazi PAS
P011 Pendang Awang Hashim PAS
P012 Jerai Sabri Azit PAS
P013 Sik Ahmad Tarmizi Sulaiman PAS
P014 Merbok Mohd Nazri Abu Hassan BERSATU
P016 Baling Hassan Saad PAS
P017 Padang Serai Azman Nasrudin BERSATU
P018 Kulim-Bandar Baharu Roslan Hashim BERSATU
 Kelantan P019 Tumpat Mumtaz Md. Nawi PAS
P020 Pengkalan Chepa Ahmad Marzuk Shaary PAS
P021 Kota Bharu Takiyuddin Hassan PAS Ketua Whip Perikatan Nasional
P022 Pasir Mas Ahmad Fadhli Shaari PAS
P023 Rantau Panjang Siti Zailah Mohd Yusoff PAS
P024 Kubang Kerian Tuan Ibrahim Tuan Man PAS
P025 Bachok Mohd Syahir Che Sulaiman PAS
P026 Ketereh Khlir Mohd Nor BERSATU
P027 Tanah Merah Ikmal Hisham Abdul Aziz BERSATU
P028 Pasir Puteh Nik Muhammad Zawawi Salleh PAS
P029 Machang Wan Ahmad Fayhsal Wan Ahmad Kamal BERSATU
P030 Jeli Zahari Kechik BERSATU
P031 Kuala Krai Abdul Latiff Abdul Rahman PAS
P032 Gua Musang Mohd Azizi Abu Naim BERSATU
 Terengganu P033 Besut Che Mohamad Zulkifly Jusoh PAS
P034 Setiu Shaharizukirnain Abdul Kadir PAS
P035 Kuala Nerus Alias Razak PAS
P036 Kuala Terengganu Ahmad Amzad Hashim PAS
P037 Marang Abdul Hadi Awang PAS Timbalan Ketua Ahli-ahli Parlimen Perikatan Nasional
P038 Hulu Terengganu Rosol Wahid BERSATU
P039 Dungun Wan Hassan Mohd Ramli PAS
P040 Kemaman Che Alias Hamid PAS
 Pulau Pinang P041 Kepala Batas Siti Mastura Mohamad PAS
P042 Tasek Gelugor Wan Saifulruddin Wan Jan BERSATU
P044 Permatang Pauh Muhammad Fawwaz Mat Jan PAS
 Perak Darul Ridzuan P054 Gerik Fathul Huzir Ayob BERSATU
P056 Larut Hamzah Zainudin BERSATU Ketua Pembangkang
P057 Parit Buntar Mohd Misbahul Munir Masduki PAS
P058 Bagan Serai Idris Ahmad PAS
P059 Bukit Gantang Syed Abu Hussin Hafiz Syed Abdul Fasal BERSATU
P061 Padang Rengas Azahari Hasan BERSATU
P067 Kuala Kangsar Iskandar Dzulkarnain Abdul Khalid BERSATU
P069 Parit Muhammad Ismi Mat Taib PAS
P073 Pasir Salak Jamaludin Yahya PAS
P074 Lumut Nordin Ahmad Ismail BERSATU
 Pahang Darul Makmur P081 Jerantut Khairil Nizam Khirudin PAS
P082 Indera Mahkota Saifuddin Abdullah BERSATU
P083 Kuantan Wan Razali Wan Nor PAS
P086 Maran Ismail Abd Muttalib PAS
P087 Kuala Krau Kamal Ashaari PAS
P088 Temerloh Salamiah Mohd Nor PAS
P091 Rompin Abdul Khalib Abdullah BERSATU
 Selangor P092 Sabak Bernam Kalam Salan BERSATU
P093 Sungai Besar Muslimin Yahaya BERSATU
P094 Hulu Selangor Mohd Hasnizan Harun PAS
P095 Tanjong Karang Zulkafperi Hanapi BERSATU
P109 Kapar Halimah Ali PAS
P112 Kuala Langat Ahmad Yunus Hairi PAS
 Putrajaya P125 Putrajaya Mohd Radzi Md Jidin BERSATU
 Melaka P134 Masjid Tanah Mas Ermieyati Samsudin BERSATU
P136 Tangga Batu Bakri Jamaluddin PAS
P139 Jasin Zulkifli Ismail PAS
 Johor P143 Pagoh Mahiaddin Md Yasin BERSATU Ketua Ahli-ahli Parlimen Perikatan Nasional
P154 Mersing Muhammad Islahuddin Abas BERSATU
 Labuan P166 Labuan Suhaili Abdul Rahman BERSATU
 Sabah P183 Beluran Ronald Kiandee BERSATU Timbalan Ketua Whip Perikatan Nasional
 Sarawak P205 Saratok Ali Biju BERSATU
Jumlah Perlis (3), Kedah (14), Kelantan (14), Terengganu (8), Pulau Pinang (3), Perak (10), Pahang (7), Selangor (6), Kuala Lumpur (0), Putrajaya (1),Labuan (1), Negeri Sembilan (0), Melaka (3), Johor (2), Sabah (1), Sarawak (1)

Pilihan raya umum Malaysia ke-14

    Maklumat selanjutnya: Ahli Dewan Rakyat, Parlimen Malaysia ke-14
Negeri No. Parlimen Nama Parti Jawatan
 Kedah P011 Pendang Awang Solahudin Hashim, YB Datuk Haji PAS Timbalan Menteri Sumber Manusia
P012 Jerai Sabri Azit, YB Ustaz PAS Pengerusi Institut Terjemahan & Buku Malaysia (ITBM)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pembangunan Infrastruktur Dewan Rakyat

P013 Sik Ahmad Tarmizi Sulaiman, YB Haji PAS Pengerusi Lembaga Kemajuan Pertanian Muda (MADA)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Hal Ehwal Wanita dan Kanak-Kanak dan Pembangunan Sosial Dewan Rakyat

Ahli Jawatankuasa Kira-kira Negara (PAC)

 Kelantan P019 Tumpat Che Abdullah Mat Nawi, YB Dato' Haji PAS Bekas Timbalan II Menteri Pertanian dan Industri Makanan

Pengerusi Lembaga Pertubuhan Peladang
Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pertanian dan Perdagangan Dalam Negeri Dewan Rakyat
meninggalkan Perikatan Nasional dan menyertai Barisan Nasional

P020 Pengkalan Chepa Ahmad Marzuk Shaary, YB Ustaz Datuk PAS Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Hal Ehwal Agama)
P021 Kota Bharu Takiyuddin Hassan, YB Datuk Seri PAS Bekas Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Parlimen dan Undang-undang)

Menteri Tenaga dan Sumber Asli

P022 Pasir Mas Ahmad Fadhli Shaari, YB PAS Pengerusi Lembaga Pengarah Perbadanan Tabung Pembangunan Kemahiran (PTPK)

Ahli Jawatankuasa Kira-kira Negara (PAC)
Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Kebebasan Asasi dan Hak-Hak di Bawah Perlembagaan Dewan Rakyat

P023 Rantau Panjang Siti Zailah Mohd Yusoff, YB Dato' Hajah PAS Timbalan Menteri Pembangunan Wanita, Keluarga dan Masyarakat
P024 Kubang Kerian Tuan Ibrahim Tuan Man, YB Dato' Sri PAS Menteri Alam Sekitar dan Air
P025 Bachok Nik Mohamad Abduh Nik Abdul Aziz, YB PAS Pengerusi Lembaga Kemajuan Kelantan Selatan (KESEDAR)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Keselamatan Dewan Rakyat

P027 Tanah Merah Ikmal Hisham Abdul Aziz, YB Dato' Sri BERSATU Timbalan Menteri Pertahanan
P028 Pasir Puteh Nik Muhammad Zawawi Salleh, YB Datuk Dr. PAS Bekas Pengerusi Lembaga Pertubuhan Peladang

Timbalan Pengerusi Majlis Ahli Parlimen Perikatan Nasional Timbalan II Menteri Pertanian dan Industri Makanan

P030 Jeli Mustapa Mohamed, YB Dato' Sri BERSATU Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Ekonomi)
P031 Kuala Krai Abdul Latiff Abdul Rahman, YB Ustaz PAS Pengerusi Jawatankuasa Pilihan Khas Bagi Agensi-Agensi di Bawah Jabatan Perdana Menteri Dewan Rakyat

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pendidikan Dewan Rakyat

 Terengganu P034 Setiu Shaharizukirnain Abdul Kadir, YB PAS Pengerusi TEKUN Nasional

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Bagi Agensi-Agensi di Bawah Jabatan Perdana Menteri Dewan Rakyat

P035 Kuala Nerus Mohd Khairuddin Aman Razali, YB Dato' Dr. PAS Bekas Menteri Perusahaan Perladangan dan Komoditi
meninggalkan Perikatan Nasional dan menyertai Barisan Nasional
P036 Kuala Terengganu Ahmad Amzad Mohamed @ Hashim, YB Datuk PAS Timbalan Menteri Sains, Teknologi dan Inovasi
P037 Marang Abdul Hadi Awang, YB Tuan Guru Tan Sri Haji PAS Duta Khas Perdana Menteri ke Timur Tengah (Bertaraf Menteri)
P038 Hulu Terengganu Rosol Wahid, YB Dato' BERSATU Timbalan Menteri Perdagangan Dalam Negeri dan Hal Ehwal Pengguna
P039 Dungun Wan Hassan Mohd Ramli, YB PAS Pengerusi Suruhanjaya Perkhidmatan Air Negara (SPAN)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Kesihatan, Sains dan Inovasi Dewan Rakyat

P040 Kemaman Che Alias Hamid, YB PAS Pengerusi Lembaga Pelabuhan Kemaman

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Hal Ehwal Wanita dan Kanak-Kanak dan Pembangunan Sosial Dewan Rakyat

 Pulau Pinang P042 Tasek Gelugor Shabudin Yahaya, YB Datuk Haji BERSATU Bekas Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Parlimen dan Undang-undang)

Setiausaha Majlis Ahli Parlimen Perikatan Nasional
Pengerusi Eksekutif Amanah Ikhtiar Malaysia

P047 Nibong Tebal Mansor Othman, YB Dato' BERSATU Bekas Timbalan Menteri Pengajian Tinggi

Timbalan Menteri Alam Sekitar dan Air

 Perak Darul Ridzuan P056 Larut Hamzah Zainudin, YB Dato' Seri BERSATU Menteri Dalam Negeri
P058 Bagan Serai Noor Azmi Ghazali, YB Dato' Dr BERSATU Timbalan Menteri Kesihatan
P059 Bukit Gantang Syed Abu Hussin Hafiz Syed Abdul Fasal, YB Dato' BERSATU Pengerusi Lembaga Kemajuan Ikan Malaysia (LKIM)
P063 Tambun Ahmad Faizal Azumu, YB Dato' Seri BERSATU Bekas Penasihat Khas bertaraf Menteri kepada Perdana Menteri bagi Hal Ehwal Jalinan Komuniti, Komunikasi Masyarakat dan Pembangunan Sosio-Ekonomi

Menteri Belia dan Sukan

 Pahang Darul Makmur P082 Indera Mahkota Saifuddin Abdullah, YB Dato' Sri BERSATU Bekas Menteri Komunikasi dan Multimedia

Menteri Luar Negeri

 Selangor P092 Sabak Bernam Mohd Fasiah Mohd Fakeh, YB Dato' Haji BERSATU Pengerusi Lembaga Pemasaran Pertanian Persekutuan (FAMA)

Ahli Jawatankuasa Kira-kira Negara (PAC) Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pendidikan Dewan Rakyat

P093 Sungai Besar Muslimin Yahaya, YB Datuk BERSATU Bekas Timbalan I Menteri Pendidikan Malaysia

Timbalan Menteri Pembangunan Usahawan dan Koperasi

P098 Gombak Mohamed Azmin Ali, YB Dato' Seri BERSATU Menteri Kanan, Menteri Perdagangan Antarabangsa dan Industri
P099 Ampang Zuraida Kamaruddin, YB Datuk BERSATU Bekas Menteri Perumahan dan Kerajaan Tempatan

Menteri Perusahaan Perladangan dan Komoditi
meninggalkan Bersatu dari Perikatan Nasional dan menyertai Parti Bangsa Malaysia

 Kuala Lumpur P119 Titiwangsa Rina Mohd Harun, YB Datuk Seri BERSATU Menteri Pembangunan Wanita, Keluarga dan Masyarakat
P124 Bandar Tun Razak Kamarudin Jaffar, YB Dato' Haji BERSATU Timbalan Menteri Luar Negeri
 Negeri Sembilan P129 Kuala Pilah Eddin Syazlee Shith, YB Dato' BERSATU Bekas Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Parlimen dan Undang-undang)

Bekas Timbalan Menteri Kerja Raya

Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Ekonomi)

 Melaka P134 Masjid Tanah Mas Ermieyati Samsudin, YB Datuk Wira Hajah BERSATU Bekas Timbalan Menteri Pembangunan Usahawan dan Koperasi

Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Parlimen dan Undang-undang)

P135 Alor Gajah Mohd Redzuan Md Yusof, YB Datuk Seri BERSATU Bekas Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Tugas-tugas Khas)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Kewangan dan Ekonomi Dewan Rakyat Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Kesihatan, Sains dan Inovasi Dewan Rakyat

 Johor P140 Segamat Edmund Santhara Kumar Ramanaidu, YB Datuk Seri BERSATU Bekas Timbalan Menteri Wilayah Persekutuan

Timbalan Menteri Pelancongan, Kesenian dan Kebudayaan
meninggalkan Bersatu dari Perikatan Nasional dan menyertai Parti Bangsa Malaysia

P143 Pagoh Muhyiddin Yassin, YB Tan Sri Dato' Haji BERSATU Bekas Perdana Menteri
Bekas Pengerusi Khazanah Nasional
Pengerusi Majlis Pemulihan Negara Malaysia
P150 Batu Pahat Mohd Rashid Hasnon, YB Dato' BERSATU Timbalan Yang di-Pertua Dewan Rakyat
P154 Mersing Abdul Latiff Ahmad, YB Dato' Dr. BERSATU Bekas Menteri Pembangunan Luar Bandar

Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Tugas-tugas Khas)

 Sabah P167 Kudat Abd Rahim Bakri, YB Datuk BERSATU Bekas Timbalan I Menteri Kewangan

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Keselamatan Dewan Rakyat

P177 Beaufort Azizah Mohd Dun, YB Datuk Seri Panglima Hajah BERSATU Pengerusi Majlis Amanah Rakyat (MARA)

Naib Pengerusi Jawatankuasa Kira-Kira Negara (PAC) Pengerusi Jawatankuasa Pilihan Khas Kebebasan Asasi dan Hak-Hak di Bawah Perlembagaan Dewan Rakyat

P178 Sipitang Yamani Hafez Musa, YB Datuk BERSATU Bekas Pengerusi FELCRA

Ahli Jawatankuasa Kira-kira Negara (PAC)

Timbalan II Menteri Kewangan

P179 Ranau Jonathan Yasin, YB Datuk BERSATU Timbalan II Menteri Dalam Negeri
P180 Keningau Jeffrey Kitingan YB Datuk Seri Panglima Dr. STAR Bekas Timbalan Menteri Pelancongan, Kesenian dan Kebudayaan
meninggalkan Perikatan Nasional dan menyertai Gabungan Rakyat Sabah
P183 Beluran Ronald Kiandee, YB Datuk Seri Dr. BERSATU Menteri Pertanian dan Industri Makanan
P184 Libaran Zakaria Edris, YB Datuk BERSATU Pengerusi Perbadanan Nasional Berhad (PNS)

Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Kebebasan Asasi dan Hak-Hak di Bawah Perlembagaan Dewan Rakyat Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pertanian dan Perdagangan Dalam Negeri Dewan Rakyat Ahli Jawatankuasa Pilihan Khas Pembangunan Infrastruktur Dewan Rakyat

P188 Lahad Datu Mohammadin Ketapi, YB Datuk BERSATU meninggalkan Bersatu dari Perikatan Nasional dan menyertai Parti Bangsa Malaysia
 Sarawak P198 Puncak Borneo Willie Mongin, YB Datuk BERSATU Timbalan II Menteri Perusahaan, Perladangan dan Komoditi
meninggalkan Perikatan Nasional dan menyertai Gabungan Parti Sarawak
P205 Saratok Ali Biju, YB Datuk BERSATU Timbalan Menteri Tenaga dan Sumber Asli
Jumlah Perlis (0), Kedah (3), Kelantan (11), Terengganu (7), Pulau Pinang (2), Perak (4), Pahang (1), Selangor (4), WP Kuala Lumpur (2), WP Putrajaya (0), Negeri Sembilan (1),
Melaka (2), Johor (4), WP Labuan (0), Sabah (8), Sarawak (2)

Ahli Dewan Negeri dan Dewan Undangan Negeri

Dewan Undangan Negeri Kelantan
37 / 45
Dewan Undangan Negeri Terengganu
23 / 33
Dewan Undangan Negeri Sabah
1 / 79
Dewan Undangan Negeri Kedah
21 / 36
Dewan Negeri Pahang
17 / 42
Dewan Negeri Perak
26 / 59
Dewan Negeri Selangor
5 / 56
Dewan Undangan Negeri Pulau Pinang
5 / 40
Dewan Negeri Johor
3 / 56
Dewan Undangan Negeri Perlis
14 / 15
Dewan Undangan Negeri Melaka
2 / 28
Dewan Undangan Negeri Sembilan
0 / 36

Dewan Undangan Negeri Sarawak
0 / 82

Negeri No. DUN Penyandang Parti Jawatan Nota
 Perlis N1 Titi Tinggi Izizam Ibrahim BERSATU EXCO
N2 Beseri Haziq Asyraf Dun PAS
N3 Chuping Saad Seman PAS
N4 Mata Ayer Wan Badariah Wan Saad PAS EXCO
N5 Santan Mohammad Azmir Azizan PAS EXCO
N6 Bintong Fakhrul Anwar Ismail PAS EXCO
N7 Sena Marzita Mansor BERSATU
N9 Kuala Perlis Abu Bakar Hamzah BERSATU
N10 Kayang Asrul Aimran Abd Jalil PAS
N11 Pauh Megat Hashirat Hassan BERSATU EXCO
N12 Tambun Tulang Wan Zikri Afthar Ishak PAS
N13 Guar Sanji Mohd Ridzuan Hashim PAS
N14 Simpang Empat Razali Saad PAS EXCO
N15 Sanglang Mohd Shukri Ramli PAS Menteri Besar Perlis
 Kedah N1 Ayer Hangat Juhari Bulat BERSATU Yang di-Pertua
N2 Kuah Mohd Firdaus Ahmad BERSATU EXCO
N4 Ayer Hitam Azhar Ibrahim PAS
N5 Bukit Kayu Hitam Halimaton Shaadiah Saad BERSATU EXCO
N7 Kuala Nerang Mohamad Yusoff Zakaria PAS EXCO
N8 Pedu Mohd Radzi Md Amin PAS
N9 Bukit Lada Salim Mahmood PAS EXCO
N10 Bukit Pinang Romani Wan Salim PAS
N18 Tokai Mohd. Hayati Othman PAS EXCO
N20 Sungai Limau Mohd Azam Abdul Samat PAS
N21 Guar Chempedak Ku Abdul Rahman Ku Ismail BERSATU EXCO
N23 Belantek Mohd Isa Shafie PAS
N24 Jeneri Muhammad Sanusi Md Nor PAS Menteri Besar Kedah
N26 Tanjong Dawai Hanif Ghazali PAS
N27 Pantai Merdeka Ahmad Fadzli Hashim PAS Timbalan Yang di-Pertua
N29 Sidam Robert Ling Kui Ee BERSATU EXCO
N30 Bayu Abd Nasir Idris PAS
N31 Kupang Najmi Haji Ahmad PAS EXCO
N32 Kuala Ketil Mansor Zakaria PAS
N33 Merbau Pulas Siti Ashah Ghazali PAS EXCO
N34 Lunas Azman Nasrudin BERSATU EXCO
 Kelantan N1 Pengkalan Kubor Wan Roslan Wan Hamat PAS EXCO
N2 Kelaboran Mohd Adanan Hassan PAS
N3 Pasir Pekan Ahmad Yakob PAS Menteri Besar Kelantan
N4 Wakaf Bharu Mohd Rusli Abdullah PAS
N5 Kijang Izani Husin PAS EXCO
N6 Chempaka Ahmad Fathan Mahmood PAS
N7 Panchor Nik Mohd Amar Nik Abdullah PAS Timbalan Menteri Besar
N8 Tanjong Mas Rohani Ibrahim PAS
N9 Kota Lama Anuar Tan Abdullah @ Tan Teng Loon PAS
N10 Bunut Payong Ramli Mamat PAS
N11 Tendong Rozi Muhamad PAS
N12 Pengkalan Pasir Hanifa Ahmad PAS EXCO
N13 Meranti Mohd Nassuruddin Daud PAS EXCO
N14 Chetok Zuraidin Abdullah PAS
N15 Gual Periok Mohamad Awang PAS
N16 Apam Putra Abdul Rasul Mohamed PAS
N17 Salor Saiful Adli Abu Bakar PAS
N18 Pasir Tumboh Abd Rahman Yunus PAS
N19 Demit Mumtaz Md. Nawi PAS EXCO
N20 Tawang Hassan Mohamood PAS
N21 Pantai Irama Mohd Huzaimy Che Husin PAS
N22 Jelawat Abdul Azziz Kadir PAS
N23 Melor Md Yusnan Yusof
(meninggal dunia ketika dalam jawatan)
PAS
N24 Kadok Azami Mohd Nor PAS EXCO
N26 Bukit Panau Abdul Fattah Mahmood PAS
N28 Kemahang Md Anizam Ab Rahman PAS EXCO
N29 Selising Tuan Mohd Saripudin Tuan Ismail PAS EXCO
N30 Limbongan Mohd Nazlan Mohamed Hasbullah PAS
N31 Semerak Wan Hassan Wan Ibrahim PAS
N32 Gaal Mohd Rodzi Ja'afar PAS
N33 Pulai Chondong Azhar Salleh PAS
N34 Temangan Mohamed Fadzli Hassan PAS EXCO
N35 Kemuning Mohd Roseli Ismail PAS
N37 Air Lanas Mustapa Mohamed BERSATU
N39 Mengkebang Muhammad Mat Sulaiman PAS
N40 Guchil Hilmi Abdullah PAS
N41 Manek Urai Mohd Fauzi Abdullah PAS
N42 Dabong Ku Mohd Zaki Ku Hussien PAS
 Terengganu N2 Kota Putera Mohd Nurkhuzaini Ab Rahman PAS EXCO
N5 Jabi Azman Ibrahim PAS EXCO
N9 Tepuh Hishamuddin Abdul Karim PAS Timbalan EXCO
N10 Buloh Gading Ridzuan Hashim PAS Timbalan EXCO
N12 Bukit Tunggal Alias Razak PAS EXCO
N13 Wakaf Mempelam Wan Sukairi Wan Abdullah PAS EXCO
N14 Bandar Ahmad Shah Muhamed PAS Timbalan EXCO
N15 Ladang Tengku Hassan Tengku Omar PAS EXCO
N16 Batu Buruk Muhammad Khalil Abdul Hadi PAS Timbalan EXCO
N17 Alur Limbat Ariffin Deraman PAS EXCO
N18 Bukit Payung Mohd Nor Hamzah PAS EXCO
N19 Ru Rendang Ahmad Samsuri Mokhtar PAS Menteri Besar Terengganu
N20 Pengkalan Berangan Sulaiman Sulong PAS Timbalan EXCO
N22 Manir Hilmi Harun PAS Timbalan EXCO
N23 Kuala Berang Mamad Puteh PAS EXCO
N24 Ajil Maliaman Kassim PAS Timbalan EXCO
N26 Rantau Abang Alias Harun PAS Timbalan EXCO
N27 Sura Wan Hapandi Wan Nik PAS Timbalan EXCO
N28 Paka Satiful Bahari Mamat PAS EXCO
N29 Kemasik Saiful Azmi Suhaili PAS Timbalan EXCO
N31 Cukai Hanafiah Mat PAS EXCO
N32 Air Putih Ab Razak Ibrahim PAS Timbalan EXCO
- Ahli Lantikan Zuraida Md Noor PAS Timbalan EXCO
 Pulau Pinang N1 Penaga Mohd Yusni Mat Piah PAS
N2 Bertam Khaliq Mehtab Mohd Ishaq BERSATU
N10 Seberang Jaya Afif Bahardin BERSATU
N21 Sungai Acheh Zulkifli Ibrahim BERSATU
N40 Telok Bahang Zolkifly Md Lazim BERSATU
 Perak Darul Ridzuan N1 Pengkalan Hulu Mohamad Amir Roslan PAS
N3 Kenering Husairi Ariffin PAS
N5 Selama Mohd Akmal Kamarudin PAS
N6 Kubu Gajah Khalil Yahaya PAS
N7 Batu Kurau Mohd Najmuddin Elias BERSATU
N8 Titi Serong Hakimi Hamzi Mohd Hayat PAS
N9 Kuala Kurau Abdul Yunus Jamhari BERSATU
N10 Alor Pongsu Noor Azman Ghazali BERSATU
N11 Gunong Semanggol Razman Zakaria PAS Ketua Pembangkang
N12 Selinsing Sallehuddin Abdullah PAS
N13 Kuala Sepetang Ahmad Man BERSATU
N14 Changkat Jering Rahim Ismail PAS
N15 Trong Muhammad Faisal Abdul Rahman PAS
N16 Kamunting Mohd Fakhrudin Abd Aziz PAS
N19 Chenderoh Syed Lukman Hakim Syed Mohd Zin BERSATU
N20 Lubok Merbau Azizi Mohamed Ridzuan PAS
N23 Manjoi Mohd Hafez Sabri PAS
N34 Bukit Chandan Hashim Bujang BERSATU
N35 Manong Berhanudin Ahmad PAS
N40 Bota Najihatussalehah Ahmad PAS
N49 Sungai Manik Zainol Fadzi Paharudin BERSATU
N50 Kampong Gajah Zafarulazhan Zan PAS
N51 Pasir Panjang Rosli Abd Rahman PAS
N52 Pangkor Norhaslinda Zakaria BERSATU
N56 Changkat Jong Nadziruddin Mohamed Bandi BERSATU
N58 Slim Muhammad Zulfadli Zainal PAS
 Pahang Darul Makmur N4 Cheka Tuan Ibrahim Tuan Man PAS Ketua Pembangkang
N9 Tahan Mohd Zakhwan Ahmad Badarddin PAS
N10 Damak Zuridan Mohd Daud PAS
N11 Pulau Tawar Yohanis Ahmad PAS
N12 Beserah Andansura Rabu PAS
N15 Tanjung Lumpur Rosli Abdul Jabar PAS
N17 Sungai Lembing Mohamad Ayub Mat Ashri PAS
N18 Lepar Mohd Yazid Mohd Yunus BERSATU
N19 Panching Mohd Tarmizi Yahaya PAS
N20 Pulau Manis Mohammad Rafiq Khan Ahmad Khan PAS
N24 Luit Mohd Sofian Abdul Jalil PAS
N25 Kuala Sentul Jasri Jamaludin BERSATU
N26 Chenor Mujibur Rahman Ishak PAS
N29 Jengka Shahril Azman Abd Halim PAS
N31 Lanchang Hassan Omar PAS
N32 Kuala Semantan Hassanuddin Salim PAS
N40 Bukit Ibam Nazri Ahmad PAS
 Selangor N17 Gombak Setia Hilman Idham[32] BERSATU
N19 Bukit Antarabangsa Mohamed Azmin Ali[33][34] BERSATU
N44 Selat Klang Abdul Rashid Asari BERSATU
N51 Sijangkang Ahmad Yunus Hairi PAS
N55 Dengkil Adhif Syan Abdullah BERSATU
 Melaka N11 Sungai Udang Mohd Aleef Yusof BERSATU
N24 Bemban Mohd Yadzil Yaakub BERSATU
 Johor N7 Bukit Kepong Dr. Sahruddin Jamal BERSATU
N15 Maharani Abdul Aziz Talib PAS
N32 Endau Alwiyah Talib[35][36] BERSATU
 Sabah - Ahli Lantikan Aliakbar Gulasan PAS
Jumlah Perlis (2), Kedah (21), Kelantan (37), Terengganu (23), Pulau Pinang (5), Perak (7), Pahang (8), Selangor (5), Melaka (2), Johor (3), Sabah (15)


Negeri No. DUN Penyandang Parti Jawatan Nota
 Perlis N13 Guar Sanji Mohd Ridzuan Hashim PAS
N15 Sanglang Mohd Shukri Ramli PAS
 Kedah N1 Ayer Hangat Juhari Bulat BERSATU Yang di-Pertua
N2 Kuah Mohd Firdaus Ahmad BERSATU EXCO
N4 Ayer Hitam Azhar Ibrahim PAS
N5 Bukit Kayu Hitam Halimaton Shaadiah Saad BERSATU EXCO
N7 Kuala Nerang Mohamad Yusoff Zakaria PAS
N8 Pedu Mohd Radzi Md Amin PAS
N9 Bukit Lada Salim Mahmood PAS EXCO
N10 Bukit Pinang Romani Wan Salim PAS
N18 Tokai Mohd. Hayati Othman PAS EXCO
N20 Sungai Limau Mohd Azam Abdul Samat PAS
N21 Guar Chempedak Ku Abdul Rahman Ku Ismail BERSATU EXCO

Pengerusi Lembaga Kemajuan Wilayah Kedah

N23 Belantek Mohd Isa Shafie PAS
N24 Jeneri Muhammad Sanusi Md Nor PAS Menteri Besar Kedah
N26 Tanjong Dawai Hanif Ghazali PAS
N27 Pantai Merdeka Ahmad Fadzli Hashim PAS Timbalan Yang di-Pertua
N29 Sidam Robert Ling Kui Ee BERSATU EXCO
N30 Bayu Abd Nasir Idris PAS
N31 Kupang Najmi Haji Ahmad PAS EXCO
N32 Kuala Ketil Mansor Zakaria PAS
N33 Merbau Pulas Siti Ashah Ghazali PAS EXCO
N34 Lunas Azman Nasrudin BERSATU EXCO
 Kelantan N1 Pengkalan Kubor Wan Roslan Wan Hamat PAS EXCO
N2 Kelaboran Mohd Adanan Hassan PAS
N3 Pasir Pekan Ahmad Yakob PAS Menteri Besar Kelantan
N4 Wakaf Bharu Mohd Rusli Abdullah PAS
N5 Kijang Izani Husin PAS EXCO
N6 Chempaka Ahmad Fathan Mahmood PAS
N7 Panchor Nik Mohd Amar Nik Abdullah PAS Timbalan Menteri Besar
N8 Tanjong Mas Rohani Ibrahim PAS
N9 Kota Lama Anuar Tan Abdullah @ Tan Teng Loon PAS
N10 Bunut Payong Ramli Mamat PAS
N11 Tendong Rozi Muhamad PAS
N12 Pengkalan Pasir Hanifa Ahmad PAS EXCO
N13 Meranti Mohd Nassuruddin Daud PAS EXCO
N14 Chetok Zuraidin Abdullah PAS
N15 Gual Periok Mohamad Awang PAS
N16 Apam Putra Abdul Rasul Mohamed PAS
N17 Salor Saiful Adli Abu Bakar PAS
N18 Pasir Tumboh Abd Rahman Yunus PAS
N19 Demit Mumtaz Md. Nawi PAS EXCO
N20 Tawang Hassan Mohamood PAS
N21 Pantai Irama Mohd Huzaimy Che Husin PAS
N22 Jelawat Abdul Azziz Kadir PAS
N23 Melor Md Yusnan Yusof
(meninggal dunia ketika dalam jawatan)
PAS
N24 Kadok Azami Mohd Nor PAS EXCO
N26 Bukit Panau Abdul Fattah Mahmood PAS
N28 Kemahang Md Anizam Ab Rahman PAS EXCO
N29 Selising Tuan Mohd Saripudin Tuan Ismail PAS EXCO
N30 Limbongan Mohd Nazlan Mohamed Hasbullah PAS
N31 Semerak Wan Hassan Wan Ibrahim PAS
N32 Gaal Mohd Rodzi Ja'afar PAS
N33 Pulai Chondong Azhar Salleh PAS
N34 Temangan Mohamed Fadzli Hassan PAS EXCO
N35 Kemuning Mohd Roseli Ismail PAS
N37 Air Lanas Mustapa Mohamed BERSATU
N39 Mengkebang Muhammad Mat Sulaiman PAS
N40 Guchil Hilmi Abdullah PAS
N41 Manek Urai Mohd Fauzi Abdullah PAS
N42 Dabong Ku Mohd Zaki Ku Hussien PAS
 Terengganu N2 Kota Putera Mohd Nurkhuzaini Ab Rahman PAS EXCO
N5 Jabi Azman Ibrahim PAS EXCO

Pengerusi Lembaga Kenaf & Tembakau Negara
Timbalan Pengerusi KETENGAH

N9 Tepuh Hishamuddin Abdul Karim PAS Timbalan EXCO
N10 Buloh Gading Ridzuan Hashim PAS Timbalan EXCO
N12 Bukit Tunggal Alias Razak PAS EXCO
N13 Wakaf Mempelam Wan Sukairi Wan Abdullah PAS EXCO
N14 Bandar Ahmad Shah Muhamed PAS Timbalan EXCO
N15 Ladang Tengku Hassan Tengku Omar PAS EXCO
N16 Batu Buruk Muhammad Khalil Abdul Hadi PAS Timbalan EXCO
N17 Alur Limbat Ariffin Deraman PAS EXCO
N18 Bukit Payung Mohd Nor Hamzah PAS EXCO
N19 Ru Rendang Ahmad Samsuri Mokhtar PAS Menteri Besar Terengganu
N20 Pengkalan Berangan Sulaiman Sulong PAS Timbalan EXCO
N22 Manir Hilmi Harun PAS Timbalan EXCO
N23 Kuala Berang Mamad Puteh PAS EXCO
N24 Ajil Maliaman Kassim PAS Timbalan EXCO
N26 Rantau Abang Alias Harun PAS Timbalan EXCO
N27 Sura Wan Hapandi Wan Nik PAS Timbalan EXCO
N28 Paka Satiful Bahari Mamat PAS EXCO
N29 Kemasik Saiful Azmi Suhaili PAS Timbalan EXCO
N31 Cukai Hanafiah Mat PAS EXCO
N32 Air Putih Ab Razak Ibrahim PAS Timbalan EXCO
- Ahli Lantikan Zuraida Md Noor PAS Timbalan EXCO
 Pulau Pinang N1 Penaga Mohd Yusni Mat Piah PAS
N2 Bertam Khaliq Mehtab Mohd Ishaq BERSATU Pengerusi PERDA
N10 Seberang Jaya Afif Bahardin BERSATU
N21 Sungai Acheh Zulkifli Ibrahim BERSATU
N40 Telok Bahang Zolkifly Md Lazim BERSATU
 Perak Darul Ridzuan N5 Selama Mohd Akmal Kamarudin PAS EXCO
N6 Kubu Gajah Khalil Yahaya PAS Timbalan Yang di-Pertua Dewan Negeri
N9 Kuala Kurau Abdul Yunus Jamhari BERSATU EXCO
N11 Gunong Semanggol Razman Zakaria PAS EXCO
N43 Tualang Sekah Nolee Ashilin Mohammed Radzi BERSATU EXCO
N47 Chenderiang Ahmad Faizal Azumu BERSATU Bekas Menteri Besar Perak
N49 Sungai Manik Zainol Fadzi Paharudin BERSATU EXCO
 Pahang Darul Makmur N9 Tahan Mohd Zakhwan Ahmad Badarddin PAS
N10 Damak Zuridan Mohd Daud PAS
N12 Beserah Andansura Rabu PAS
N15 Tanjung Lumpur Rosli Abdul Jabar PAS
N19 Panching Mohd Tarmizi Yahaya PAS
N24 Luit Mohd Sofian Abdul Jalil PAS
N26 Chenor Mujibur Rahman Ishak PAS
N29 Jengka Shahril Azman Abd Halim PAS
 Selangor N17 Gombak Setia Hilman Idham[37] BERSATU
N19 Bukit Antarabangsa Mohamed Azmin Ali[38][39] BERSATU
N44 Selat Klang Abdul Rashid Asari BERSATU Pengerusi Lembaga Lebuhraya Malaysia
N51 Sijangkang Ahmad Yunus Hairi PAS
N55 Dengkil Adhif Syan Abdullah BERSATU
 Melaka N11 Sungai Udang Mohd Aleef Yusof BERSATU
N24 Bemban Mohd Yadzil Yaakub BERSATU
 Johor N7 Bukit Kepong Dr. Sahruddin Jamal BERSATU
N15 Maharani Abdul Aziz Talib PAS
N32 Endau Alwiyah Talib[40][41] BERSATU
 Sabah N6 Bandau YB Datuk Wetrom Bahanda BERSATU Pembantu Menteri meninggalkan Bersatu dari Perikatan Nasional dan menyertai Parti Kesejahteraan Demokratik Masyarakat
N8 Pintasan YB Datuk Fairuz Renddan BERSATU Setiausaha Politik kepada Menteri Kewangan I Sabah
N12 Sulaman YAB Datuk Seri Panglima Hajiji Noor BERSATU Ketua Menteri Sabah
N28 Kawang YB Datuk Ghulamhaidar Khan Bahadar BERSATU Pengarah Yayasan Sabah
N31 Membakut YB Datuk Mohd Arifin Mohd Arif BERSATU Menteri
N32 Klias YB Datuk Isnin Aliasnih BERSATU Pembantu Menteri
N33 Kuala Penyu YB Datuk Limus Jury BERSATU Pembantu Menteri
N37 Karanaan YB Datuk Seri Panglima Masidi Manjun BERSATU Menteri
N46 Nabawan YB Datuk Abdul Ghani Mohamed Yassin BERSATU
N49 Labuk YB Samad Jambri BERSATU Pembantu Menteri
N61 Segama YB Mohamaddin Ketapi BERSATU meninggalkan Bersatu dari Perikatan Nasional dan menyertai Parti Bangsa Malaysia
N68 Apas YB Datuk Nizam Abu Bakar Titingan BERSATU Pembantu Menteri
N73 Sebatik YB Hassan A Gani Pg Amir BERSATU
- Ahli Lantikan Jaffari Waliam BERSATU
- Ahli Lantikan Amisah Yassin BERSATU
- Ahli Lantikan Aliakbar Gulasan PAS Pengerusi Lembaga Koko Malaysia
 Sarawak N7 Krian Ali Biju BERSATU
Jumlah Perlis (2), Kedah (21), Kelantan (37), Terengganu (23), Pulau Pinang (5), Perak (7), Pahang (8), Selangor (5), Melaka (2), Johor (3), Sabah (16), Sarawak (1)

Kerajaan negeri Perikatan Nasional

Menteri Besar

Negeri Gelaran ketua Ahli Parti Kawasan DUN
 Terengganu Menteri Besar Ahmad Samsuri Mokhtar PAS Ru Rendang
 Kelantan Menteri Besar Ahmad Yakob PAS Pasir Pekan
 Kedah Menteri Besar Muhammad Sanusi Md Nor PAS Jeneri
 Perlis Menteri Besar Mohd Shukri Ramli PAS Sanglang

Timbalan Menteri Besar

Negeri Gelaran ketua Nama Parti Dewan Undangan Negeri
 Kelantan Timbalan Menteri Besar Nik Mohd. Amar Nik Abdullah PAS Panchor

Speaker dan Timbalan Speaker

Negeri Gelaran ketua Nama Parti Dewan Undangan Negeri
 Kedah Speaker Juhari Bulat BERSATU Ayer Hangat
 Kedah Timbalan Speaker Ahmad Fadzli Hashim PAS Pantai Merdeka
 Kelantan Speaker Abdullah Ya'kub PAS Bukan ADUN
 Kelantan Timbalan Speaker Abdul Fattah Mahmood PAS Bukit Panau
 Terengganu Speaker Yahaya Ali PAS Bukan ADUN

Lagu

Kami Perikatan Nasional

Kami Perikatan Nasional
Menyatukan negara bangsa merdeka
Semangat juang menyala
Hasrat membina tonggak saksama

Kami Perikatan Nasional
Menegakkan teras teguh perpaduan
Kami bersumpah setia
Mendukung cita-cita Malaysia

Melangkah perkasa
Ke puncak medan jaya
Berbakti demi agama, pertiwi
Meneguhkan tekad integriti

Berpadu tenaga
Sepenuh jiwa raga
Menggalas amanat, prihatin rakyat
Nilai murni dijunjung bersama

Berdepan ranjau onak duri
Tak kan gentar cekal mengharungi
Berikrar nusa berjaya
Sejahtera untuk semua

Kami Perikatan Nasional
Menyatukan negara bangsa merdeka
Semangat juang menyala
Hasrat membina tonggak saksama

Kami Perikatan Nasional
Menegakkan teras teguh perpaduan
Kami bersumpah setia
Mendukung cita-cita Malaysia

Nota

  1. ^ Senator Isa juga merupakan wakil Masyarakat Orang Asli

Rujukan

  1. ^ HARIAN, WARTAWAN SINAR (2020-02-23). "Najib sahkan tandatangan SD sokong gabungan baharu". Sinarharian. Dicapai pada 2020-03-02.
  2. ^ BERITA HARIAN, Muhammad Yusri Muzamir (2020-08-07). "Perikatan Nasional didaftarkan". Berita Harian. Dicapai pada 2020-08-07.
  3. ^ BERITA HARIAN, Muhammad Yusri Muzamir (2020-09-14). "Pendaftaran Perikatan Nasional disahkan oleh ROS". Berita Harian. Dicapai pada 2020-09-14.
  4. ^ PN Official, Leadership (2020-03-23). "Persatuan Perikatan Parti Malaysia (PPPM) telah menjadi Gabungan rasmi politik yang dikenali sebagai Parti Perikatan Nasional (PN)". Gabungan Perikatan Nasional. Dicapai pada 2020-03-23.
  5. ^ Sinar Harian, Foto bernama (2022-02-24). "Majlis Pengumuman Calon Perikatan Nasional (PN)". Perikatan Nasional-Sinar Harian. Dicapai pada 2022-03-01.
  6. ^ PN Official, Leadership (2020-03-23). "Persatuan Perikatan Parti Malaysia (PPPM) telah menjadi Gabungan rasmi politik yang dikenali sebagai Parti Perikatan Nasional (PN)". Gabungan Perikatan Nasional. Dicapai pada 2020-03-23.
  7. ^ Umno dan Bersatu tak sefahaman isu nama kerajaan baru
  8. ^ Gerakan berhasrat sertai Perikatan Nasional - Presiden
  9. ^ Muhammad Yusri Muzamir (14 September 2020). "Pendaftaran Perikatan Nasional sudah lulus 7 Ogos". Bharian. Dicapai pada 20 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  10. ^ a b erima-menjadi-ahli-PN, SAPP diterima menjadi ahli PN, Astro Awani, Dicapai pada 28 Ogos 2020
  11. ^ Zahid Sahkan MIC, PPBM, PAS dan STAR sertai PN, Dicapai pada 23 Ogos 2020
  12. ^ PN: MIC tarik diri ikut keputusan Dewan Tertinggi BN, Berita Harian, Dicapai pada 27 Ogos 2020
  13. ^ Gerakan diterima sertai Perikatan Nasional
  14. ^ Majlis Tertinggi LDP lulus usul sertai PN - Presiden
  15. ^ Keputusan LDP sertai PN akan dipertimbangkan: Hajiji
  16. ^ PN hanya namakan Ismail Sabri calon Perdana Menteri
  17. ^ a b https://www.astroawani.com/berita-politik/star-sah-tinggalkan-pn-jeffrey-kitingan-395238
  18. ^ Muhammad Yusri Muzamir (14 September 2020). "Pendaftaran Perikatan Nasional sudah lulus 7 Ogos". Bharian. Dicapai pada 20 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  19. ^ Media Mulia (5 Januari 2021). "PN lantik Pengerusi Badan Perhubungan Negeri". Utusan Malaysia. Dicapai pada 5 Januari 2021. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  20. ^ a b c d e Bernama (16 Jun 2020). "Rais antara lima angkat sumpah sebagai senator hari ini". Utusan Borneo. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  21. ^ Bernama (21 Disember 2020). "Two sworn in as Senators". Astro Awani. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  22. ^ Profil Ahli Dewan Negara
  23. ^ Berita Harian (19 July 2021). "4 senator angkat sumpah ahli Dewan Negara". Berita Harian. Dicapai pada 19 Julai 2021. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  24. ^ a b Harits Asyraf Hasnan (27 Ogos 2018). "12 Senator angkat sumpah, Pakatan Harapan masih minoriti di Dewan Negara". Astro Awani. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  25. ^ a b The Star (30 Ogos 2020). "Vell Paari, three others to be sworn in as senators next week". The Star. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  26. ^ a b c Bernama (17 Julai 2018). "New Senate picks from vastly different backgrounds". Malaysiakini. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  27. ^ Bernama (22 April 2019). "Isa Ab Hamid sworn in as senator for second term". NST. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  28. ^ Bernama (11 Mac 2020). "Enam angkat sumpah sebagai senator". Utusan Borneo. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  29. ^ Umavathi Ramayah (1 Disember 2020). "T. Mohan, Aknan dilantik semula sebagai Senator". Astro Awani. Dicapai pada 28 Disember 2020. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan)
  30. ^ Utusan Borneo Online (23 Disember 2020). Utusan Bornee https://www.utusanborneo.com.my/2020/12/23/dun-lulus-pemilihan-bobbey-sebagai-ahli-dewan-negara. Dicapai pada 1 Januari 2021. Cite has empty unknown parameter: |dead-url= (bantuan); Missing or empty |title= (bantuan)
  31. ^ ADLAN, MOHD AZLI. "DUN Terengganu lantik ADUN lantikan dalam kalangan wanita". Kosmo Online. Diarkibkan daripada yang asal pada 2018-12-01. Dicapai pada 2021-01-05.
  32. ^ "Hilman Idham expelled from PKR, others from Azmin's faction may suffer similar fate". The Star Online. 1 March 2020. Dicapai pada 16 March 2020.
  33. ^ "PKR sacks Azmin and Zuraida". Malay Mail Online. 24 February 2020. Dicapai pada 24 February 2020.
  34. ^ "Muhyiddin confirms Azmin has joined Bersatu". The Star Online. 11 March 2020. Dicapai pada 13 March 2020.
  35. ^ Alwiyah Talib contested the general election as a Barisan Nasional (UMNO) candidate, officially switch allegiance to Pakatan Harapan (BERSATU) on 25 November 2018 with other two assemblyman.
  36. ^ "Johor's last 2 independent reps join PPBM". Free Malaysia Today (dalam bahasa Inggeris). 2018-11-26. Diarkibkan daripada yang asal pada 2018-12-11. Dicapai pada 2018-11-26.
  37. ^ "Hilman Idham expelled from PKR, others from Azmin's faction may suffer similar fate". The Star Online. 1 March 2020. Dicapai pada 16 March 2020.
  38. ^ "PKR sacks Azmin and Zuraida". Malay Mail Online. 24 February 2020. Dicapai pada 24 February 2020.
  39. ^ "Muhyiddin confirms Azmin has joined Bersatu". The Star Online. 11 March 2020. Dicapai pada 13 March 2020.
  40. ^ Alwiyah Talib contested the general election as a Barisan Nasional (UMNO) candidate, officially switch allegiance to Pakatan Harapan (BERSATU) on 25 November 2018 with other two assemblyman.
  41. ^ "Johor's last 2 independent reps join PPBM". Free Malaysia Today (dalam bahasa Inggeris). 2018-11-26. Diarkibkan daripada yang asal pada 2018-12-11. Dicapai pada 2018-11-26.

Pautan luar

  • l
  • b
  • s
Parti Perikatan Nasional
Parti Pembangkang
Majlis Tertinggi
Pengerusi
Timbalan Pengerusi
Setiausaha Agung
Ketua Wanita
Ketua Pemuda
Bendahari Agung
Ketua Penerangan
Ahli Majlis Tertinggi
Pengarah Pilihan Raya
Setiausaha Eksekutif
Badan Perhubungan Negeri
Pengerusi
Pimpinan Parti Komponen
Bendera BERSATU.svg Parti Pribumi Bersatu Malaysia
Presiden
Timbalan Presiden
Naib Presiden
Ketua Srikandi
Ketua ARMADA
Setiausaha Agung
Bendahari Agung
Ketua Penerangan
PAS logo.svg Parti Islam Se-Malaysia
Presiden
Timbalan Presiden
Naib Presiden
Ketua Dewan Ulamak
Ketua Dewan Pemuda
Ketua Dewan Muslimat
Ketua Dewan Himpunan Pendukung
Setiausaha Agung
Bendahari
Ketua Penerangan
Parti Gerakan Rakyat Malaysia Flag.svg Parti Gerakan Rakyat Malaysia
Presiden Nasional
Timbalan Presiden
Naib Presiden
Ketua Wanita
Ketua Pemuda
Wong Chia Zhen (memangku)
Setiausaha Agung
Bendahari Agung
Jurucakap
Kerajaan Persekutuan
Parlimen Malaysia
Dewan Negara
Yang di-Pertua
Pembangkang
Lantikan Agong
Lantikan Negeri
Kelantan
Terengganu
Dewan Rakyat
Ketua Pembangkang
Ketua Whip
Perikatan Nasional
BERSATU
PAS
Pembangkang
BERSATU
PAS
Dewan Undangan Negeri
Sabah
Pembangkang
Kelantan
Penjawat Dewan
Yang di-Pertua
Timbalan Yang di-Pertua
Anggota Kerajaan
Menteri Besar
Timbalan Menteri Besar
Ahli Majlis Mesyuarat
Penyokong Kerajaan
PAS
BERSATU
Terengganu
Penjawat Dewan
Yang di-Pertua
Anggota Kerajaan
Menteri Besar
Ahli Majlis Mesyuarat
Penyokong Kerajaan
Dipilih
PAS
Dilantik
PAS
Kedah
Penjawat Dewan
Yang di-Pertua
Timbalan Yang di-Pertua
Anggota Kerajaan
Menteri Besar
Ahli Majlis Mesyuarat
Penyokong Kerajaan
PAS
BERSATU
Perak
Penjawat Dewan
Ketua Pembangkang
Pembangkang
PAS
BERSATU
Johor
Pembangkang
BERSATU
PAS
Melaka
Pembangkang
BERSATU
Pahang
Pembangkang
PAS
BERSATU
Perlis
Penyokong Kerajaan
PAS
Selangor
Pembangkang
BERSATU
PAS
Pulau Pinang
Pembangkang
BERSATU
PAS
Parti Politik
Parti Komponen
Gabungan
Parti Sokongan
Pecahan dari
Hal berkaitan
Kategori Kategori
  • l
  • b
  • s
Parti yang mempunyai wakil di Parlimen dan/atau Dewan Undangan Negeri
Barisan Nasional
Perikatan Nasional
Gabungan Parti Sarawak
Pakatan Harapan
Gerakan Tanah Air*
Gabungan Rakyat Sabah
Parti politik lain
Parti yang tidak mempunyai wakil di Parlimen dan/atau Dewan Undangan Negeri
Gabungan Rakyat Sabah
  • Pertubuhan Kebangsaan Sabah Bersatu (Baru)
Gerakan Tanah Air*
Gagasan Sejahtera*
Gabungan Sabah*
Gagasan Rakyat Sarawak*
Parti Sahabat Barisan Nasional
Parti politik lain
Malaysia
Sarawak
Sabah
Parti dan gabungan tidak aktif/dibubar
Gabungan parti
Parti politik
Malaysia
Sarawak
Sabah
parti tidak berdaftar ditandakan*

  • Politik Malaysia
  • Portal politik
  • Senarai parti politik yang memenangi pilihan raya umum Malaysia mengikut Parlimen
  • l
  • b
  • s
Dewan Negara Parlimen Malaysia.svg Ahli semasa Dewan Negara mengikut kekananan
Yang di-Pertua: Rais Yatim (BERSATU) • Timbalan Yang di-Pertua: Mohamad Ali Mohamad (UMNO)
  1. Kuala Lumpur Zulkifli Mohamad Al-Bakri (BEBAS)
  2. Kuala Lumpur Ahmad Masrizal Muhammad (UMNO)
  3. Melaka Mohamad Ali Mohamad (UMNO)
  4. Ras Adiba Radzi (BEBAS)
  5. Labuan Bashir Alias (UMNO)
  6. Rais Yatim (BERSATU)
  7. Balasubramaniam Nachiappan (PAS)
  8. Kuala Lumpur Muhammad Zahid Md Arip (BERSATU)
  9. Susan Chemerai Anding (PBB)
  10. Robert Lau Hui Yew (SUPP)
  11. Rita Sarimah Patrick Insol (PRS)
  12. Kelantan Mohd Apandi Mohamad (PAS)
  13. Vell Paari Samy Vellu (MIC)
  14. Johor Jefridin Atan (UMNO)★
  15. Paul Igai (PDP)
  16. Sarawak Nuing Jeluing (PBB)
  17. Jaziri Alkaf Abdillah Suffian (BERSATU)
  18. Melaka Koh Nai Kwong (MCA)
  19. Sabah Bobbey Ah Fang Suan (PGRS)
  20. John Ambrose (BERSATU)
  21. Teo Eng Tee (GERAKAN)
  22. Ti Lian Ker (MCA)
  23. Kelantan Wan Martina Wan Yusoff (PAS)
  24. Pahang Darul Makmur Ajis Sitin (UMNO)
  25. Pahang Darul Makmur Juhanis Abd Aziz (UMNO)
  26. Perlis Aziz Ariffin (UMNO)
  27. Perlis Seruandi Saad (UMNO)
  28. Razali Idris (BERSATU)
  29. Md Nasir Hashim (BERSATU)
  30. Terengganu Husain Awang (PAS)
  31. Putrajaya Mohd Hisamudin Yahaya (UMNO)
  32. Arman Azha Abu Hanifah (UMNO)
  33. Dominic Lau Hoe Chai (GERAKAN)
  34. Nelson Renganathan (MIC)
  35. Sabah Noraini Idris (UMNO)
  36. Perak Darul Ridzuan Shamsuddin Abd Ghaffar (UMNO)
  37. Zurainah Musa (UMNO)
  38. Azhar Ahmad (UMNO)
  39. Mohamad Fatmi Che Salleh (UMNO)
  40. Negeri Sembilan Kesavadas Achyuthan Nair (DAP)
  41. Johor Lim Pay Hen (MCA)
  42. Sarawak Ahmad Ibrahim (PBB)
  43. Negeri Sembilan Ahmad Azam Hamzah (PKR)
  44. Mohamed Haniffa Abdullah (MIC)
  45. Ros Suryati Alang (UMNO)
  46. Tengku Zafrul Tengku Abdul Aziz (UMNO)
  47. Zambry Abdul Kadir (UMNO)
  48. Saifuddin Nasution Ismail (PKR)
  49. Mohd Na'im Mokhtar (BEBAS)
  50. Fuziah Salleh (PKR)
  51. Saraswathy Kandasami (PKR)

★Mempunyai kerusi di Dewan Undangan Negeri

Kerajaan: (39) Barisan Nasional (24) Gabungan Parti Sarawak (6) Pakatan Harapan (5) Gabungan Rakyat Sabah (1) Bebas (3)
Pembangkang: (12) Perikatan Nasional (12)

Bekas Ahli Dewan Negara: 1 ke-2 ke-3 ke-4 ke-5 ke-6 ke-7 ke-8 ke-9 ke-10 ke-11 ke-12 ke-13 ke-14
  • l
  • b
  • s
Ketua Majlis: Anwar Ibrahim (PKR) • Ketua Pembangkang: Hamzah Zainudin (BERSATU)
  1. Padang Besar: Rushdan Rusmi (PAS)
  2. Kangar: Zakri Hassan (BERSATU)
  3. Arau: Shahidan Kassim (PAS)
  4. Langkawi: Suhaimi Abdullah (BERSATU)
  5. Jerlun: Abdul Ghani Ahmad (PAS)
  6. Kubang Pasu: Ku Rahman (BERSATU)★
  7. Padang Terap: Nurul Amin Hamid (PAS)
  8. Pokok Sena: Ahmad Yahaya (PAS)
  9. Alor Setar: Afnan Hamimi (PAS)
  10. Kuala Kedah: Ahmad Fakhruddin (PAS)
  11. Pendang: Awang Hashim (PAS)
  12. Jerai: Sabri Azit (PAS)
  13. Sik: Ahmad Tarmizi Sulaiman (PAS)
  14. Merbok: Mohd Nazri Abu Hassan (BERSATU)
  15. Sungai Petani: Taufiq Johari (PKR)
  16. Baling: Hassan Saad (PAS)
  17. Padang Serai: Azman Nasrudin (BERSATU)★
  18. Kulim-Bandar Baharu: Roslan (BERSATU)
  19. Tumpat: Mumtaz Md Nawi (PAS)★
  20. Pengkalan Chepa: Marzuk Shaary (PAS)
  21. Kota Bharu: Takiyuddin Hassan (PAS)
  22. Pasir Mas: Ahmad Fadhli Shaari (PAS)
  23. Rantau Panjang: Siti Zailah (PAS)
  24. Kubang Kerian: Tuan Ibrahim (PAS)★
  25. Bachok: Syahir Sulaiman (PAS)
  26. Ketereh: Khlir Mohd Nor (BERSATU)
  27. Tanah Merah: Ikmal Hisham (BERSATU)
  28. Pasir Puteh: Nik Zawawi Salleh (PAS)
  29. Machang: Wan Ahmad Fayhsal (BERSATU)
  30. Jeli: Zahari Kechik (BERSATU)
  31. Kuala Krai: Abdul Latiff Abdul Rahman (PAS)
  32. Gua Musang: Mohd Azizi (BERSATU)
  33. Besut: Che Mohamad Zulkifly Jusoh (PAS)
  34. Setiu: Shaharizukirnain Abd Kadir (PAS)
  35. Kuala Nerus: Alias Razak (PAS)★
  36. Kuala Terengganu: Amzad Mohamed (PAS)
  37. Marang: Abdul Hadi Awang (PAS)
  38. Hulu Terengganu: Rosol Wahid (BERSATU)
  39. Dungun: Wan Hassan Mohd Ramli (PAS)
  40. Kemaman: Che Alias Hamid (PAS)
  41. Kepala Batas: Siti Mastura Mohamad (PAS)
  42. Tasek Gelugor: Wan Saiful (BERSATU)
  43. Bagan: Lim Guan Eng (DAP)★
  44. Permatang Pauh: Muhammad Fawwaz (PAS)
  45. Bukit Mertajam: Steven Sim (DAP)
  46. Batu Kawan: Chow Kon Yeow (DAP)★
  47. Nibong Tebal: Fadhlina Sidek (PKR)
  48. Bukit Bendera: Syerleena Rashid (DAP)★
  49. Tanjong: Lim Hui Ying (DAP)
  50. Jelutong: Sanisvara Nethaji Rayer (DAP)
  51. Bukit Gelugor: Ramkarpal Singh (DAP)
  52. Bayan Baru: Sim Tze Tzin (PKR)
  53. Balik Pulau: Bakhtiar Wan Chik (PKR)
  54. Gerik: Fathul Huzir Ayob (BERSATU)
  55. Lenggong: Shamsul Anuar Nasarah (UMNO)
  56. Larut: Hamzah Zainudin (BERSATU)
  57. Parit Buntar: Mohd Misbahul Munir (PAS)
  58. Bagan Serai: Idris Ahmad (PAS)
  59. Bukit Gantang: Syed Hussin (BERSATU)
  60. Taiping: Wong Kah Woh (DAP)
  61. Padang Rengas: Azahari Hasan (BERSATU)
  62. Sungai Siput: Kesavan Subramaniam (PKR)
  63. Tambun: Anwar Ibrahim (PKR)
  64. Ipoh Timor: Howard Lee (DAP)
  65. Ipoh Barat: Kulasegaran Murugeson (DAP)
  66. Batu Gajah: Sivakumar Varatharaju (DAP)
  67. Kuala Kangsar: Iskandar (BERSATU)
  68. Beruas: Ngeh Koo Ham (DAP)
  69. Parit: Muhammad Ismi Mat Taib (PAS)
  70. Kampar: Chong Zhemin (DAP)
  71. Gopeng: Tan Kar Hing (PKR)
  72. Tapah: Saravanan Murugan (MIC)
  73. Pasir Salak: Jamaludin Yahya (PAS)
  74. Lumut: Nordin Ahmad Ismail (BERSATU)
  75. Bagan Datuk: Zahid Hamidi (UMNO)★★
  76. Teluk Intan: Nga Kor Ming (DAP)★
  77. Tanjong Malim: Chang Lih Kang (PKR)
  78. Cameron Highlands: Ramli (UMNO)
  79. Lipis: Abdul Rahman Mohamad (UMNO)
  80. Raub: Chow Yu Hui (DAP)
  81. Jerantut: Khairil Nizam Khirudin (PAS)
  82. Indera Mahkota: Saifuddin (BERSATU)
  83. Kuantan: Wan Razali Wan Nor (PAS)
  84. Paya Besar: Mohd Shahar Abdullah (UMNO)
  85. Pekan: Sh Mohmed Puzi Sh Ali (UMNO)
  86. Maran: Ismail Abd Muttalib (PAS)
  87. Kuala Krau: Kamal Ashaari (PAS)
  88. Temerloh: Salamiah Mohd Nor (PAS)
  89. Bentong: Young Syefura Othman (DAP)
  90. Bera: Ismail Sabri Yaakob (UMNO)★★★
  91. Rompin: Abdul Khalib Abdullah (BERSATU)
  92. Sabak Bernam: Kalam Salan (BERSATU)
  93. Sungai Besar: Muslimin Yahaya (BERSATU)
  94. Hulu Selangor: Hasnizan Harun (PAS)
  95. Tanjong Karang: Zulkafperi (BERSATU)
  96. Kuala Selangor: Dzulkefly Ahmad (AMANAH)
  97. Selayang: William Leong Jee Keen (PKR)
  98. Gombak: Amirudin Shari (PKR)★
  99. Ampang: Rodziah Ismail (PKR)★
  100. Pandan: Rafizi Ramli (PKR)
  101. Hulu Langat: Sany Hamzan (AMANAH)★
  102. Bangi: Syahredzan Johan (DAP)
  103. Puchong: Yeo Bee Yin (DAP)
  104. Subang: Wong Chen (PKR)
  105. Petaling Jaya: Lee Chean Chung (PKR)
  106. Damansara: Gobind Singh Deo (DAP)
  107. Sungai Buloh: Ramanan Ramakrishnan (PKR)
  108. Shah Alam: Azli Yusof (AMANAH)
  109. Kapar: Halimah Ali (PAS)
  110. Klang: Ganabatirau Veraman (DAP)★
  111. Kota Raja: Mohamad Sabu (AMANAH)
  112. Kuala Langat: Ahmad Yunus Hairi (PAS)★
  113. Sepang: Raj Munni Sabu (AMANAH)
  114. Kepong: Lim Lip Eng (DAP)
  115. Batu: Prabakaran Parameswaran (PKR)
  116. Wangsa Maju: Zahir Hassan (PKR)
  117. Segambut: Hannah Yeoh (DAP)
  118. Setiawangsa: Nik Nazmi Nik Ahmad (PKR)
  119. Titiwangsa: Johari Abdul Ghani (UMNO)
  120. Bukit Bintang: Fong Kui Lun (DAP)
  121. Lembah Pantai: Fahmi Fadzil (PKR)
  122. Seputeh: Teresa Kok Suh Sim (DAP)
  123. Cheras: Tan Kok Wai (DAP)
  124. Bandar Tun Razak: Wan Azizah (PKR)★★
  125. Putrajaya: Mohd Radzi Md Jidin (BERSATU)
  126. Jelebu: Jalaluddin Alias (UMNO)
  127. Jempol: Shamsulkahar Mohd Deli (UMNO)★
  128. Seremban: Anthony Loke (DAP)★
  129. Kuala Pilah: Adnan Abu Hassan (UMNO)★
  130. Rasah: Cha Kee Chin (DAP)
  131. Rembau: Mohamad Hasan (UMNO)★
  132. Port Dickson: Aminuddin Harun (PKR)★
  133. Tampin: Mohd Isam Mohd Isa (UMNO)★
  134. Masjid Tanah: Mas Ermieyati (BERSATU)
  135. Alor Gajah: Adly Zahari (AMANAH)★
  136. Tangga Batu: Bakri Jamaluddin (PAS)
  137. Hang Tuah Jaya: Adam Adli (PKR)
  138. Kota Melaka: Khoo Poay Tiong (DAP)
  139. Jasin: Zulkifli Ismail (PAS)
  140. Segamat: Yuneswaran Ramaraj (PKR)
  141. Sekijang: Zaliha Mustafa (PKR)
  142. Labis: Pang Hok Liong (DAP)
  143. Pagoh: Mahiaddin Md Yasin (BERSATU)★★★
  144. Ledang: Syed Ibrahim Syed Noh (PKR)
  145. Bakri: Tan Hong Pin (DAP)
  146. Muar: Syed Saddiq Abdul Rahman (MUDA)
  147. Parit Sulong: Noraini Ahmad (UMNO)
  148. Ayer Hitam: Wee Ka Siong (MCA)
  149. Sri Gading: Aminolhuda Hassan (AMANAH)
  150. Batu Pahat: Onn Abu Bakar (PKR)
  151. Simpang Renggam: Hasni Mohammad (UMNO)★
  152. Kluang: Wong Shu Qi (DAP)
  153. Sembrong: Hishammuddin Hussein (UMNO)
  154. Mersing: Muhammad Islahuddin Abas (BERSATU)
  155. Tenggara: Manndzri Nasib (UMNO)
  156. Kota Tinggi: Mohamed Khaled Nordin (UMNO)
  157. Pengerang: Azalina Othman Said (UMNO)
  158. Tebrau: Jimmy Puah Wee Tse (PKR)
  159. Pasir Gudang: Hassan Abdul Karim (PKR)
  160. Johor Bahru: Akmal Nasrullah Nasir (PKR)
  161. Pulai: Salahuddin Ayub (AMANAH)★
  162. Iskandar Puteri: Liew Chin Tong (DAP)★
  163. Kulai: Teo Nie Ching (DAP)
  164. Pontian: Ahmad Maslan (UMNO)
  165. Tanjung Piai: Wee Jeck Seng (MCA)
  166. Labuan: Suhaili Abdul Rahman (BERSATU)
  167. Kudat: Verdon Bahanda (BEBAS)
  168. Kota Marudu: Wetrom Bahanda (KDM)★
  169. Kota Belud: Isnaraissah Munirah Majilis (WARISAN)
  170. Tuaran: Wilfred Madius Tangau (UPKO)
  171. Sepanggar: Mustapha Sakmud (PKR)
  172. Kota Kinabalu: Chan Foong Hin (DAP)
  173. Putatan: Shahelmey Yahya (UMNO)★
  174. Penampang: Ewon Benedick (UPKO)★
  175. Papar: Armizan Mohd Ali (BERSATU)
  176. Kimanis: Mohamad Alamin (UMNO)
  177. Beaufort: Siti Aminah Aching (UMNO)
  178. Sipitang: Matbali Musah (BERSATU)
  179. Ranau: Jonathan Yasin (BERSATU)
  180. Keningau: Jeffrey Kitingan (STAR)★
  181. Tenom: Riduan Rubin (BEBAS)
  182. Pensiangan: Arthur Joseph Kurup (PBRS)
  183. Beluran: Ronald Kiandee (BERSATU)
  184. Libaran: Suhaimi Nasir (UMNO)★
  185. Batu Sapi: Khairul Firdaus (BERSATU)
  186. Sandakan: Vivian Wong (DAP)
  187. Kinabatangan: Bung Moktar Radin (UMNO)★
  188. Lahad Datu: Yusof Apdal (WARISAN)
  189. Semporna: Mohd Shafie Apdal (WARISAN)★
  190. Tawau: Lo Su Fui (PBS)
  191. Kalabakan: Andi Muhammad Suryady (UMNO)★
  192. Mas Gading: Mordi Bimol (DAP)
  193. Santubong: Nancy Shukri (PBB)
  194. Petra Jaya: Fadillah Yusof (PBB)
  195. Bandar Kuching: Kelvin Yii (DAP)
  196. Stampin: Chong Chieng Jen (DAP)★
  197. Kota Samarahan: Rubiah Wang (PBB)
  198. Puncak Borneo: Willie Mongin (PBB)
  199. Serian: Richard Riot Jaem (SUPP)
  200. Batang Sadong: Rodiyah Sapiee (PBB)
  201. Batang Lupar: Mohamad Shafizan Kepli (PBB)
  202. Sri Aman: Doris Sophia Brodi (PBB)
  203. Lubok Antu: Roy Angau Gingkoi (PBB)
  204. Betong: Richard Rapu (PBB)
  205. Saratok: Ali Biju (BERSATU)
  206. Tanjong Manis: Yusuf Abd Wahab (PBB)
  207. Igan: Ahmad Johnie Zawawi (PBB)
  208. Sarikei: Huang Tiong Sii (SUPP)★
  209. Julau: Larry Sng Wei Shien (PBM)
  210. Kanowit: Aaron Ago Dagang (PRS)
  211. Lanang: Alice Lau (DAP)
  212. Sibu: Oscar Ling (DAP)
  213. Mukah: Hanifah Hajar Abdul Taib (PBB)
  214. Selangau: Edwin Banta (PRS)
  215. Kapit: Alexander Nanta Linggi (PBB)
  216. Hulu Rajang: Wilson Ugak Kumbong (PRS)
  217. Bintulu: Tiong King Sing (PDP)★
  218. Sibuti: Lukanisman Awang Sauni (PBB)
  219. Miri: Chiew Choon Man (PKR)
  220. Baram: Anyi Ngau (PDP)
  221. Limbang: Hasbi Habibollah (PBB)
  222. Lawas: Henry Sum Agong (PBB)

★★★Bekas Perdana Menteri Malaysia ★★Bekas Timbalan Perdana Menteri Malaysia
★Mempunyai kerusi di Dewan Undangan Negeri

Kerajaan: (148)
Pakatan Harapan (81) Barisan Nasional (30) Gabungan Parti Sarawak (23) Gabungan Rakyat Sabah (6) Parti Warisan (3)
Ikatan Demokratik Malaysia (1) Parti Bangsa Malaysia (1) Parti Kesejahteraan Demokratik Masyarakat (1) Bebas (2)
Pembangkang: (74)
Perikatan Nasional (74)

Keanggotaan terdahulu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
  • l
  • b
  • s
Yang di-Pertua: Azhar Azizan Harun (BEBAS) (Bukan Ahli Dewan Rakyat)
Timbalan Yang di-Pertua: Mohd Rashid Hasnon (BERSATU) Azalina Othman Said (UMNO)
Ketua Majlis: Muhyiddin Yassin (BERSATU) • Timbalan Ketua Majlis: Ismail Sabri Yaakob (UMNO) • Ketua Pembangkang: Anwar Ibrahim (PKR)
  1. Perlis Padang Besar: Zahidi Zainul Abidin (UMNO)
  2. Perlis Kangar: Noor Amin Ahmad (PKR)
  3. Perlis Arau: Shahidan Kassim (UMNO)
  4. Kedah Langkawi: Mahathir Mohamad (PEJUANG)★★★
  5. Kedah Jerlun: Mukhriz Mahathir (PEJUANG)★
  6. Kedah Kubang Pasu: Amiruddin Hamzah (PEJUANG)★
  7. Kedah Padang Terap: Mahdzir Khalid (UMNO)
  8. Kedah Pokok Sena: Mahfuz Omar (AMANAH)
  9. Kedah Alor Setar: Chan Ming Kai (PKR)
  10. Kedah Kuala Kedah: Azman Ismail (PKR)
  11. Kedah Pendang: Awang Solahudin Hashim (PAS)
  12. Kedah Jerai: Sabri Azit (PAS)
  13. Kedah Sik: Ahmad Tarmizi Sulaiman (PAS)
  14. Kedah Merbok: Nor Azrina Surip (PKR)
  15. Kedah Sungai Petani: Johari Abdul (PKR)★
  16. Kedah Baling: Abdul Azeez Abdul Rahim (UMNO)
  17. Kedah Padang Serai: Karupaiya Mutusami (PKR)
  18. Kedah Kulim-Bandar Baharu: Saifuddin Ismail (PKR)★
  19. Kelantan Tumpat: Che Abdullah Mat Nawi (PAS)
  20. Kelantan Pengkalan Chepa: Marzuk Shaary (PAS)
  21. Kelantan Kota Bharu: Takiyuddin Hassan (PAS)
  22. Kelantan Pasir Mas: Ahmad Fadhli Shaari (PAS)
  23. Kelantan Rantau Panjang: Siti Zailah Mohd Yusoff (PAS)
  24. Kelantan Kubang Kerian: Tuan Ibrahim Tuan Man (PAS)
  25. Kelantan Bachok: Nik Abduh Nik Abdul Aziz (PAS)
  26. Kelantan Ketereh: Annuar Musa (UMNO)
  27. Kelantan Tanah Merah: Ikmal Hisham Abdul Aziz (BERSATU)
  28. Kelantan Pasir Puteh: Nik Muhammad Zawawi Salleh (PAS)
  29. Kelantan Machang: Ahmad Jazlan Yaakub (UMNO)
  30. Kelantan Jeli: Mustapa Mohamed (BERSATU)★
  31. Kelantan Kuala Krai: Abdul Latiff Abdul Rahman (PAS)
  32. Kelantan Gua Musang: Tengku Razaleigh Hamzah (UMNO)
  33. Terengganu Besut: Idris Jusoh (UMNO)
  34. Terengganu Setiu: Shaharizukirnain Abd Kadir (PAS)
  35. Terengganu Kuala Nerus: Khairuddin Aman Razali (PAS)
  36. Terengganu Kuala Terengganu: Amzad Mohamed (PAS)
  37. Terengganu Marang: Abdul Hadi Awang (PAS)
  38. Terengganu Hulu Terengganu: Rosol Wahid (BERSATU)
  39. Terengganu Dungun: Wan Hassan Mohd Ramli (PAS)
  40. Terengganu Kemaman: Che Alias Hamid (PAS)
  41. Pulau Pinang Kepala Batas: Reezal Naina Merican (UMNO)
  42. Pulau Pinang Tasek Gelugor: Shabudin Yahaya (BERSATU)
  43. Pulau Pinang Bagan: Lim Guan Eng (DAP)★
  44. Pulau Pinang Permatang Pauh: Nurul Izzah Anwar (PKR)
  45. Pulau Pinang Bukit Mertajam: Steven Sim (DAP)
  46. Pulau Pinang Batu Kawan: Kasthuriraani Patto (DAP)
  47. Pulau Pinang Nibong Tebal: Mansor Othman (BERSATU)
  48. Pulau Pinang Bukit Bendera: Wong Hon Wai (DAP)
  49. Pulau Pinang Tanjong: Chow Kon Yeow (DAP)★
  50. Pulau Pinang Jelutong: Sanisvara Nethaji Rayer Rajaji (DAP)
  51. Pulau Pinang Bukit Gelugor: Ramkarpal Singh (DAP)
  52. Pulau Pinang Bayan Baru: Sim Tze Tzin (PKR)
  53. Pulau Pinang Balik Pulau: Muhammad Bakhtiar Wan Chik (PKR)
  54. Perak Darul Ridzuan Gerik: Hasbullah Osman (UMNO)
  55. Perak Darul Ridzuan Lenggong: Shamsul Anuar Nasarah (UMNO)
  56. Perak Darul Ridzuan Larut: Hamzah Zainudin (BERSATU)
  57. Perak Darul Ridzuan Parit Buntar: Mujahid Yusuf (AMANAH)
  58. Perak Darul Ridzuan Bagan Serai: Noor Azmi Ghazali (BERSATU)
  59. Perak Darul Ridzuan Bukit Gantang: Syed Hussin Fasal (BERSATU)
  60. Perak Darul Ridzuan Taiping: Teh Kok Lim (DAP)
  61. Perak Darul Ridzuan Padang Rengas: Mohamed Nazri Abdul Aziz (UMNO)
  62. Perak Darul Ridzuan Sungai Siput: Kesavan Subramaniam (PKR)
  63. Perak Darul Ridzuan Tambun: Ahmad Faizal Azumu (BERSATU)★
  64. Perak Darul Ridzuan Ipoh Timor: Wong Kah Woh (DAP)
  65. Perak Darul Ridzuan Ipoh Barat: Kulasegaran Murugeson (DAP)
  66. Perak Darul Ridzuan Batu Gajah: Sivakumar Varatharaju (DAP)
  67. Perak Darul Ridzuan Kuala Kangsar: Mastura Mohd Yazid (UMNO)
  68. Perak Darul Ridzuan Beruas: Ngeh Koo Ham (DAP)
  69. Perak Darul Ridzuan Parit: Mohd Nizar Zakaria (UMNO)
  70. Perak Darul Ridzuan Kampar: Thomas Su Keong Siong (DAP)
  71. Perak Darul Ridzuan Gopeng: Lee Boon Chye (PKR)
  72. Perak Darul Ridzuan Tapah: Saravanan Murugan (MIC)
  73. Perak Darul Ridzuan Pasir Salak: Tajuddin Abdul Rahman (UMNO)
  74. Perak Darul Ridzuan Lumut: Mohd Hatta Md Ramli (AMANAH)
  75. Perak Darul Ridzuan Bagan Datuk: Ahmad Zahid Hamidi (UMNO)★★
  76. Perak Darul Ridzuan Teluk Intan: David Nga Kor Ming (DAP)★
  77. Perak Darul Ridzuan Tanjong Malim: Chang Lih Kang (PKR)
  78. Pahang Darul Makmur Cameron Highlands: Ramli Mohd Nor (UMNO)
  79. Pahang Darul Makmur Lipis: Abdul Rahman Mohamad (UMNO)
  80. Pahang Darul Makmur Raub: Tengku Zulpuri Shah Raja Puji (DAP)
  81. Pahang Darul Makmur Jerantut: Ahmad Nazlan Idris (UMNO)
  82. Pahang Darul Makmur Indera Mahkota: Saifuddin Abdullah (BERSATU)
  83. Pahang Darul Makmur Kuantan: Fuziah Salleh (PKR)
  84. Pahang Darul Makmur Paya Besar: Mohd Shahar Abdullah (UMNO)
  85. Pahang Darul Makmur Pekan: Mohd Najib Abdul Razak (UMNO)★★★
  86. Pahang Darul Makmur Maran: Ismail Abd Muttalib (UMNO)
  87. Pahang Darul Makmur Kuala Krau: Ismail Mohamed Said (UMNO)
  88. Pahang Darul Makmur Temerloh: Mohd Anuar Mohd Tahir (AMANAH)
  89. Pahang Darul Makmur Bentong: Wong Tack (DAP)
  90. Pahang Darul Makmur Bera: Ismail Sabri Yaakob (UMNO)
  91. Pahang Darul Makmur Rompin: Hasan Arifin (UMNO)
  92. Selangor Sabak Bernam: Fasiah Fakeh (BERSATU)
  93. Selangor Sungai Besar: Muslimin Yahaya (BERSATU)
  94. Selangor Hulu Selangor: June Leow Hsiad Hui (PKR)
  95. Selangor Tanjong Karang: Noh Omar (UMNO)
  96. Selangor Kuala Selangor: Dzulkefly Ahmad (AMANAH)
  97. Selangor Selayang: William Leong Jee Keen (PKR)
  98. Selangor Gombak: Mohamed Azmin Ali (BERSATU)★
  99. Selangor Ampang: Zuraida Kamaruddin (BERSATU)
  100. Selangor Pandan: Wan Azizah Wan Ismail (PKR)★★
  101. Selangor Hulu Langat: Hasanuddin Mohd Yunus (AMANAH)
  102. Selangor Bangi: Ong Kian Ming (DAP)
  103. Selangor Puchong: Gobind Singh Deo (DAP)
  104. Selangor Subang: Wong Chen (PKR)
  105. Selangor Petaling Jaya: Maria Chin Abdullah (PKR)
  106. Selangor Damansara: Tony Pua Kiam Wee (DAP)
  107. Selangor Sungai Buloh: Sivarasa Rasiah (PKR)
  108. Selangor Shah Alam: Khalid Abdul Samad (AMANAH)
  109. Selangor Kapar: Abdullah Sani Abdul Hamid (PKR)
  110. Selangor Klang: Charles Anthony Santiago (DAP)
  111. Selangor Kota Raja: Mohamad Sabu (AMANAH)
  112. Selangor Kuala Langat: Xavier Arulanandam (BEBAS)
  113. Selangor Sepang: Mohamed Hanipa Maidin (AMANAH)
  114. Kuala Lumpur Kepong: Lim Lip Eng (DAP)
  115. Kuala Lumpur Batu: Prabakaran Parameswaran (PKR)
  116. Kuala Lumpur Wangsa Maju: Tan Yee Kew (PKR)
  117. Kuala Lumpur Segambut: Hannah Yeoh Tseow Suan (DAP)
  118. Kuala Lumpur Setiawangsa: Nik Nazmi Nik Ahmad (PKR)
  119. Kuala Lumpur Titiwangsa: Rina Mohd Harun (BERSATU)
  120. Kuala Lumpur Bukit Bintang: Fong Kui Lun (DAP)
  121. Kuala Lumpur Lembah Pantai: Ahmad Fahmi Mohamed Fadzil (PKR)
  122. Kuala Lumpur Seputeh: Teresa Kok Suh Sim (DAP)
  123. Kuala Lumpur Cheras: Tan Kok Wai (DAP)
  124. Kuala Lumpur Bandar Tun Razak: Kamarudin Jaffar (BERSATU)
  125. Putrajaya Putrajaya: Tengku Adnan Tengku Mansor (UMNO)
  126. Negeri Sembilan Jelebu: Jalaluddin Alias (UMNO)
  127. Negeri Sembilan Jempol: Mohd Salim Shariff (UMNO)
  128. Negeri Sembilan Seremban: Anthony Loke Siew Fook (DAP)★
  129. Negeri Sembilan Kuala Pilah: Eddin Syazlee Shith (BERSATU)
  130. Negeri Sembilan Rasah: Cha Kee Chin (DAP)
  131. Negeri Sembilan Rembau: Khairy Jamaluddin Abu Bakar (UMNO)
  132. Negeri Sembilan Port Dickson: Anwar Ibrahim (PKR)★★
  133. Negeri Sembilan Tampin: Hasan Bahrom (AMANAH)
  134. Melaka Masjid Tanah: Mas Ermieyati Samsudin (BERSATU)
  135. Melaka Alor Gajah: Mohd Redzuan Md Yusof (BERSATU)
  136. Melaka Tangga Batu: Rusnah Aluai (PKR)
  137. Melaka Hang Tuah Jaya: Shamsul Iskandar Md Akin (PKR)
  138. Melaka Kota Melaka: Khoo Poay Tiong (DAP)
  139. Melaka Jasin: Ahmad Hamzah (UMNO)
  140. Johor Segamat: Edmund Santhara Ramanaidu (BERSATU)
  141. Johor Sekijang: Natrah Ismail (PKR)
  142. Johor Labis: Pang Hok Liong (DAP)
  143. Johor Pagoh: Mahiaddin Md Yasin (BERSATU)★
  144. Johor Ledang: Syed Ibrahim Syed Noh (PKR)
  145. Johor Bakri: Yeo Bee Yin (DAP)
  146. Johor Muar: Syed Saddiq Syed Abdul Rahman (BEBAS)
  147. Johor Parit Sulong: Noraini Ahmad (UMNO)
  148. Johor Ayer Hitam: Wee Ka Siong (MCA)
  149. Johor Sri Gading: Shahruddin Md Salleh (PEJUANG)
  150. Johor Batu Pahat: Mohd Rashid Hasnon (BERSATU)
  151. Johor Simpang Renggam: Maszlee Malik (BEBAS)
  152. Johor Kluang: Wong Shu Qi (DAP)
  153. Johor Sembrong: Hishammuddin Hussein (UMNO)
  154. Johor Mersing: Abdul Latiff Ahmad (BERSATU)
  155. Johor Tenggara: Adham Baba (UMNO)
  156. Johor Kota Tinggi: Halimah Mohamed Sadique (UMNO)
  157. Johor Pengerang: Azalina Othman Said (UMNO)
  158. Johor Tebrau: Steven Choong Shiau Yoon (BEBAS)
  159. Johor Pasir Gudang: Hassan Abdul Karim (PKR)
  160. Johor Johor Bahru: Akmal Nasrullah Mohd Nasir (PKR)
  161. Johor Pulai: Salahuddin Ayub (AMANAH)★
  162. Johor Iskandar Puteri: Lim Kit Siang (DAP)
  163. Johor Kulai: Teo Nie Ching (DAP)
  164. Johor Pontian: Ahmad Maslan (UMNO)
  165. Johor Tanjung Piai: Wee Jeck Seng (MCA)
  166. Labuan Labuan: Rozman Isli (WARISAN)
  167. Sabah Kudat: Abd Rahim Bakri (BERSATU)
  168. Sabah Kota Marudu: Maximus Johnity Ongkili (PBS)
  169. Sabah Kota Belud: Isnaraissah Munirah Majilis (WARISAN)
  170. Sabah Tuaran: Wilfred Madius Tangau (UPKO)
  171. Sabah Sepanggar: Mohd Azis Jamman (WARISAN)
  172. Sabah Kota Kinabalu: Chan Foong Hin (DAP)
  173. Sabah Putatan: Awang Husaini Sahari (PKR)
  174. Sabah Penampang: Ignatius Dorell Leiking (WARISAN)★
  175. Sabah Papar: Ahmad Hassan (WARISAN)
  176. Sabah Kimanis: Mohamad Alamin (UMNO)
  177. Sabah Beaufort: Azizah Mohd Dun (BERSATU)
  178. Sabah Sipitang: Yamani Hafez Musa (BERSATU)
  179. Sabah Ranau: Jonathan Yasin (BERSATU)
  180. Sabah Keningau: Jeffrey Kitingan (STAR)★
  181. Sabah Tenom: Noorita Sual (DAP)
  182. Sabah Pensiangan: Arthur Joseph Kurup (PBRS)
  183. Sabah Beluran: Ronald Kiandee (BERSATU)
  184. Sabah Libaran: Zakaria Mohd Edris (BERSATU)
  185. Sabah Batu Sapi: Liew Vui Keong (WARISAN)
  186. Sabah Sandakan: Vivian Wong Shir Yee (DAP)
  187. Sabah Kinabatangan: Bung Moktar Radin (UMNO)★
  188. Sabah Lahad Datu: Mohamaddin Ketapi (WARISAN)★
  189. Sabah Semporna: Mohd Shafie Apdal (WARISAN)
  190. Sabah Tawau: Christina Liew Chin Jin (PKR)★
  191. Sabah Kalabakan: Ma'mun Sulaiman (WARISAN)
  192. Sarawak Mas Gading: Mordi Bimol (DAP)
  193. Sarawak Santubong: Wan Junaidi Tuanku Jaafar (PBB)
  194. Sarawak Petra Jaya: Fadillah Yusof (PBB)
  195. Sarawak Bandar Kuching: Kelvin Yii Lee Wuen (DAP)
  196. Sarawak Stampin: Chong Chieng Jen (DAP)★
  197. Sarawak Kota Samarahan: Rubiah Wang (PBB)
  198. Sarawak Puncak Borneo: Willie Mongin (BERSATU)
  199. Sarawak Serian: Richard Riot Jaem (SUPP)
  200. Sarawak Batang Sadong: Nancy Shukri (PBB)
  201. Sarawak Batang Lupar: Rohani Abdul Karim (PBB)
  202. Sarawak Sri Aman: Masir Kujat (PSB)
  203. Sarawak Lubok Antu: Tambat @ Jugah Muyang (BEBAS)
  204. Sarawak Betong: Robert Lawson Chuat (PBB)
  205. Sarawak Saratok: Ali Biju (BERSATU)★
  206. Sarawak Tanjong Manis: Yusuf Abd Wahab (PBB)
  207. Sarawak Igan: Ahmad Johnie Zawawi (PBB)
  208. Sarawak Sarikei: Wong Ling Biu (DAP)
  209. Sarawak Julau: Larry Sng Wei Shien (BEBAS)
  210. Sarawak Kanowit: Aaron Ago Dagang (PRS)
  211. Sarawak Lanang: Alice Lau Kiong Yieng (DAP)
  212. Sarawak Sibu: Oscar Ling Chai Yew (DAP)
  213. Sarawak Mukah: Hanifah Hajar Abdul Taib (PBB)
  214. Sarawak Selangau: Baru Bian (PSB)★
  215. Sarawak Kapit: Alexander Nanta Linggi (PBB)
  216. Sarawak Hulu Rajang: Wilson Ugak Kumbong (PRS)
  217. Sarawak Bintulu: Tiong King Sing (PDP)★
  218. Sarawak Sibuti: Lukanisman Awang Sauni (PBB)
  219. Sarawak Miri: Michael Teo Yu Keng (PKR)
  220. Sarawak Baram: Anyi Ngau (PDP)
  221. Sarawak Limbang: Hasbi Habibollah (PBB)
  222. Sarawak Lawas: Henry Sum Agong (PBB)

★★★Bekas Perdana Menteri Malaysia ★★Bekas Timbalan Perdana Menteri Malaysia
★Mempunyai kerusi di Dewan Negeri atau di Dewan Undangan Negeri

 Perlis: 1-3  Kedah: 4-18  Kelantan: 19-32  Terengganu: 33-40  Pulau Pinang: 41-53 Perak Darul Ridzuan Perak: 54-77  Pahang Darul Makmur: 78-91  Selangor: 92-113
 Kuala Lumpur: 114-124  Putrajaya: 125  Negeri Sembilan: 126-133  Melaka: 134-139  Johor: 140-165  Labuan: 166  Sabah: 167-191  Sarawak: 192-222

Kerajaan: (115) Perikatan Nasional (42) Barisan Nasional (42) Gabungan Parti Sarawak (18) Gabungan Rakyat Sabah (9) Bebas (4)
Pembangkang: (106) Pakatan Harapan (90) Parti Warisan Sabah (9) Parti Pejuang Tanah Air (4) Parti Sarawak Bersatu (2) Ikatan Demokratik Malaysia (1)
Berkecuali: (1) Barisan Nasional (1)

Keanggotaan terdahulu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13